Seçilen mantar izolatlarından proteaz enziminin izolasyonu, saflaştırılması ve fotostimülasyonu
Isolation, purification, and photostimulation of protease enzyme from selected fungal isolates
- Tez No: 948601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYİS KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Proteaz enzimleri, proteinlerdeki peptit bağlarını hidrolize edebilme yetenekleri sayesinde biyoteknoloji ve endüstride hayati bir rol oynamaktadır. Özellikle mantarlardan elde edilen mikrobiyal proteazlar, kolay kültürlenebilirlikleri, yüksek verimlilikleri ve ekstrem koşullara karşı dayanıklılıkları nedeniyle tercih edilmektedir. Mantar kökenli proteazların önemine rağmen, farklı mantar suşlarının üretim kapasiteleri ve çevresel etkenlere, özellikle fotouyarım ve değişen besin koşullarına verdikleri tepkiler hakkında sınırlı veri bulunmaktadır. Bu faktörlerin proteaz verimini nasıl etkilediğini anlamak, endüstriyel ölçekte enzim üretiminin optimize edilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, seçilen mantar izolatlarından proteaz enzimini izole etmek, saflaştırmak ve fotouyarıma tabi tutmayı amaçlamıştır. Ayrıca bu izolatların proteaz aktiviteleri, pH ve sıcaklık stabiliteleri ile farklı karbon kaynakları ve ışık dalga boylarının enzim verimliliği üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Mısır'ın beş farklı bölgesinden toplam 35 toprak örneği toplanmış, mantar türleri izole edilip tanımlanmış ve proteaz aktivitesi açısından taranmıştır. Enzim aktivitesi; farklı inkübasyon süreleri, pH seviyeleri, sıcaklıklar, karbon kaynakları ve ışık maruziyetleri altında ölçülmüş; verimlilik, enzim birimleri (U/ml) ile değerlendirilmiştir. Beş mantar türü tanımlanmış olup, Trichoderma viridi, çoğu koşulda en yüksek enzim aktivitesi ve stabilitesini göstermiştir. Dextroz ve kırmızı ışık, enzim üretimini önemli ölçüde artırmıştır. Optimum sıcaklık ve pH türlere göre değişiklik gösterirken, 90°C üzerindeki sıcaklıklarda enzim sentezinin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, mantar kökenli proteaz üretiminin çevresel ve besinsel açıdan optimize edilmesine dair kapsamlı veriler sunmakta ve T. viridi türünü fotouyarılmış koşullar altında endüstriyel enzim sentezi için umut verici bir aday olarak önermektedir.
Özet (Çeviri)
Protease enzymes play a vital role in biotechnology and industry due to their ability to hydrolyze peptide bonds in proteins. Microbial proteases, particularly those derived from fungi, are favored for their ease of cultivation, high yield, and stability under extreme conditions. Despite the importance of fungal proteases, there is limited data on the comparative production capacities and environmental responsiveness of different fungal strains, especially under photostimulation and varying nutrient conditions. Understanding how these factors influence protease yield is essential for optimizing large-scale enzyme production. This study aimed to isolate, purify, and photostimulate the protease enzyme from selected fungal isolates. It also intended to assess their protease activity, pH and temperature stability, and the influence of various carbon sources and light wavelengths on enzyme productivity. A total of 35 soil samples were collected from five regions in Egypt. Fungal species were isolated, identified, and screened for protease activity. Enzyme activity was quantified under different incubation periods, pH levels, temperatures, carbon sources, and light exposures. Enzyme units (U/ml) were used to evaluate productivity. Five fungal species were identified, with Trichoderma viridi demonstrating the highest enzyme activity and stability across most conditions. Dextrose and red light significantly enhanced enzyme production. Optimal temperature and pH varied by species, with enzyme synthesis declining above 90°C. The study provides comprehensive insights into environmental and nutritional optimization for fungal protease production, highlighting T. viridi as a promising candidate for industrial enzyme synthesis under photostimulated conditions.