Ortaöğretim tarih ders kitaplarında hukukkonularının öğretimi (2014-2024)
'the teaching of legal topics in secondary school history textbooks (2014–2024)'
  1. Tez No: 948603
  2. Yazar: SERDAR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
2014-2024 yılları arasında Türkiye'deki ortaöğretim tarih ders kitaplarında hukuk konularının nasıl öğretildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Hukuk, sürdürülebilir hak ve sorumlulukların genel görünümü, toplumsal düzenin sağlanması ve adaletin özümsenmesi açısından eğitimde kritik bir bilgiye sahiptir. Araştırmada, özel hukuk, kamu hukuku kavramlarının tarihsel olaylarla ilgili olduğu ve hangi pedagojik yaklaşımlarla sunulduğu detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı ortaöğretim tarih ders kitapları ek analiz yöntemiyle incelenmiş; bu ders kitaplarındaki hukuk konularının ele alınış biçimleri içeriği ve tematik analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Sümer, Babil, Hitit uygarlıklarından başlayarak Roma Hukuku, Osmanlı dönemindeki hukuk reformları ve Cumhuriyet dönemi hukuki dönüşümleri gibi genel boyutlu konuların ders kitaplarında işlenmesine odaklanılmıştır. Ayrıca, insan hakları eğitimi ve modern hukuk sonuçlarının göstergelerinin oranları incelenmiştir. Tez sonuçları, tarih ders kitaplarında hukukun genellikle olaylarla ilgili olarak sunulduğunu, ancak konuların pedagojik olarak işlenmesi ve hazırlanmasında eksikliklerin bulunduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bilgiler, tarih eğitiminin hukuk bilincini ve toplumsal sorumluluk anlayışını geliştirmedeki rolünü göstermektedir. Bu yetenek, tarih ders kitaplarının içeriklerinin daha kapsamlı hale getirilmesi ve hukuk konularının daha etkin bir şekilde genişletilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine how law subjects were taught in secondary school history textbooks in turkey between 2014 and 2024. law plays a critical role in education due to its general perspective on sustainable rights and responsibilities, maintenance of social order, and internalization of justice. the research provides a detailed analysis of how the concepts of law, justice, human rights, and legislation are related to historical events and how they are presented through various pedagogical approaches. In the research, history textbooks approved by the ministry of national education were examined using an additional analysis method. the ways in which law subjects were addressed in these textbooks were evaluated with content and thematic analysis techniques. the study focused on how subjects such as sumerian, babylonian, and hittite civilizations, roman law, legal reforms in the ottoman period, and legal transformations in the republican period were addressed in the textbooks. ın addition, indicators of human rights education and modern law outcomes were investigated. The findings of the thesis reveal that although law is often presented in history textbooks in relation to historical events, there are deficiencies in how these topics are pedagogically framed and prepared. The information gathered highlights the role of history education in developing legal awareness and a sense of social responsibility. This ability has led to a more comprehensive development of the textbook content, expanding the scope and effectiveness of legal topics.