Zeytin karasuyu, ahır gübresi ve trichoderma harzianum'um biber (capsicum annuum L.) gelişimine ve verticillium dahliae kleb.' ye etkisi
Effects of olive mill wastewater, farmyard manure, and trichoderma harzianum on the growth of pepper (capsicum annuum L.) and on verticillium dahliae kleb.
  1. Tez No: 948629
  2. Yazar: NİLÜFER BAYBAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİRER DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Verticillium dahliae kaynaklı solgunluk hastalığına karşı biber (Capsicum annuum L.) bitkisinde çevresel açıdan sürdürülebilir, biyolojik ve organik mücadele stratejilerinin etkinliğini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Tarımsal atıkların değerlendirilmesi ve kimyasal girdilerin azaltılmasına yönelik bu çalışmada; zeytin yağı üretiminden elde edilen zeytin karasuyu (ZK), biyokontrol etmeni Trichoderma harzianum (T) ve organik kaynaklı ahır gübresi (G) tekli ve kombinasyonel olarak kullanılmıştır. Denemeler in vitro ve in vivo koşullarda gerçekleştirilmiş, hastalık şiddeti ile birlikte çimlenme oranı, bitki morfolojisi, fizyolojik özellikler ve toprak parametreleri değerlendirilmiştir. In vitro denemelerde zeytin karasuyunun yüksek konsantrasyonlarının biber tohumları üzerinde fitotoksik etki gösterdiği, ancak %1 oranının çimlenmeyi inhibe etmediği belirlenmiştir. Ayrıca T. harzianum' un PDA ortamında, V. dahliae gelişimini anlamlı düzeyde engellediği saptanmıştır. In vivo koşullar altında, özellikle T, G ve ZK' nın kombine uygulamalarında biber gelişiminde önemli artışlar ve hastalık şiddetinde önemli azalmalar gözlemlenmiştir. T+G ve ZK+T+G uygulamaları, yaprak sayısı, sürgün çapı, yaş-kuru ağırlık gibi gelişim parametrelerinde istatistiksel olarak en yüksek değerleri vermiştir. Özellikle ZK+T+G+V uygulaması patojen baskısı altında dahi olumlu etkiler göstermiştir. Dolayısıyla bu çalışma, entegre mücadele yaklaşımlarında tarımsal atıkların ve biyolojik etmenlerin sürdürülebilir üretim sistemlerine kazandırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effectiveness of environmentally sustainable, biological, and organic control strategies against Verticillium wilt disease caused by Verticillium dahliae in pepper (Capsicum annuum L.) plants. Aiming to utilize agricultural waste and reduce chemical inputs, this research employed olive mill wastewater (OMW) derived from olive oil production, the biocontrol agent Trichoderma harzianum (T), and organic farmyard manure (FYM) (G), both individually and in combination.The experiments were carried out under both in vitro and in vivo conditions, evaluating disease severity, germination rate, plant morphology, physiological characteristics, and soil parameters. In in vitro trials, high concentrations of olive mill wastewater exhibited phytotoxic effects on pepper seeds, whereas a 1% concentration did not inhibit germination. Furthermore, T. harzianum significantly suppressed V. dahliae growth on PDA medium. Under in vivo conditions, especially in the combined applications of T, G, and OMW, significant improvements in pepper growth and notable reductions in disease severity were observed. The T+G and OMW+T+G treatments yielded statistically the highest values in growth parameters such as leaf number, stem diameter, and fresh-dry biomass. Particularly, the OMW+T+G+V treatment showed positive effects even under pathogen pressure. Therefore, this study demonstrates that agricultural waste and biological agents can be successfully integrated into sustainable production systems through integrated pest management approaches.