12. sınıf öğrencilerinin sınıf rehberlik programı kazanımlarına ulaşma düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of 12th grade students' achievement levels in classroom guidance program outcomes based on variables
- Tez No: 948628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, Düzce ilinde öğrenim gören 12. sınıf öğrencilerinin sınıf rehberlik programı kapsamında yer alan akademik, kariyer ve sosyal-duygusal gelişim alanlarına yönelik kazanımlara ulaşma düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Nicel araştırma yöntemine dayalı olarak tarama modeliyle yürütülen çalışmanın verileri, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde 419 öğrenciden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilen geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Sınıf Rehberlik Programı Kazanımları Ölçeği”kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gibi parametrik istatistiksel testler uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, öğrencilerin genel olarak sınıf rehberlik programı kazanımlarına yüksek düzeyde ulaştıklarını göstermektedir. Alt boyutlar bazında incelendiğinde, en yüksek ortalamanın kariyer gelişim alanında, ardından sosyal-duygusal ve akademik gelişim alanlarında olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılıklar saptanmış; akademik gelişim puanlarında kız öğrenciler, kariyer ve sosyal-duygusal gelişim puanlarında ise oğlan öğrenciler daha yüksek düzeyde kazanıma ulaşmıştır. Okul türüne göre yapılan analizlerde tüm alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiş; akademik gelişim alanında fen lisesi öğrencilerinin, kariyer ve sosyal-duygusal gelişim alanlarında ise meslek lisesi öğrencilerinin rehberlik programı kazanımlarına ulaşma düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öte yandan ebeveynin eğitim düzeyine göre yapılan analizlerde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Aile gelir düzeyine göre sadece akademik gelişim alanında anlamlı bir farklılık saptanmış ve ailesinin gelir düzeyi yüksek olan öğrencilerin bu alanda daha yüksek puanlar elde ettiği belirlenmiştir. Ayrıca okul yaşamında rehber öğretmen bulunan öğrencilerin rehberlik kazanımlarına ulaşma düzeylerinin daha yüksek olduğu da araştırma bulguları arasında yer almıştır. Rehberlik servisine başvuru sıklığı ve sınıf rehberlik dersine katılım durumu, öğrencilerin kazanım düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler yaratmıştır. Rehberlik servisine düzenli başvuran öğrencilerin özellikle kariyer gelişim alanında daha yüksek puanlara sahip oldukları görülürken, sosyal-duygusal gelişim alanında ise en yüksek ortalamanın rehberlik servisine hiç başvurmayan öğrencilerde olduğu dikkat çekmiştir. Sınıf rehberlik dersine düzenli katılımın, akademik ve kariyer gelişim kazanımları üzerinde anlamlı düzeyde olumlu etkisi olduğu belirlenmiş; ancak sosyal-duygusal gelişim açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Araştırma sonucunda sınıf rehberlik programlarının öğrencilerin gelişim alanlarına katkı sağladığı; ancak bu katkının, öğrencilerin demografik özelliklerine ve eğitimle ilgili koşullarına bağlı olarak farklılık gösterebileceği ortaya çıkmıştır. Sınıf rehberlik programı planlanırken okulun özellikleri ve öğrencilerin ihtiyaçlarının dikkate alınması önerilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the levels of achievement of academic, career and social-emotional development areas within the scope of the classroom guidance program of 12th grade students studying in Düzce province and to examine whether these levels differ according to various variables. The data of the study, which was conducted with a screening model based on the quantitative research method, were collected from 419 students in the 2023-2024 academic year. The“Demographic Information Form”and the“Classroom Guidance Program Achievements Scale”, which were developed by the researcher and whose validity and reliability studies were conducted, were used as data collection tools. Parametric statistical tests such as independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied in the analysis of the data. The findings show that the students generally achieved the classroom guidance program outcomes at a high level. When examined on the basis of sub-dimensions, it was determined that the highest average was in the career development area, followed by the social-emotional and academic development areas. Significant differences were found in terms of gender variable; female students achieved higher levels of achievement in academic development scores, while male students achieved higher levels of achievement in career and social-emotional development scores. In the analyses conducted according to school type, significant differences were found in all sub-dimensions; it was determined that science high school students had higher levels of reaching guidance program outcomes in the field of academic development, and vocational high school students had higher levels of reaching guidance program outcomes in the fields of career and social-emotional development. On the other hand, no significant difference was found in the analyses conducted according to the education level of the parents. A significant difference was found only in the academic development area according to the family income level, and it was determined that students with higher income levels obtained higher scores in this area. In addition, research findings also show that students who have a guidance counselor in their school life have a higher level of achieving guidance gains. The frequency of applying to the guidance service and the participation in the class guidance course created statistically significant effects on the students' achievement levels. While it was observed that the students who regularly applied to the guidance service had higher scores especially in the career development area, it was noted that the highest average in the social-emotional development area was in the students who never applied to the guidance service. It was determined that regular participation in the classroom guidance course had a significant positive effect on academic and career development gains; however, no significant difference was observed in terms of social-emotional development. As a result of the research, it was revealed that classroom guidance programs contribute to the development areas of students; however, this contribution may vary depending on the demographic characteristics and educational conditions of the students. When planning a class nutrition program, it is recommended not to take into account the characteristics and components of the ingredients.