İştirak halinde işlenen suçlarda gönüllü vazgeçme
Voluntary waivers in crimes committed as participation
  1. Tez No: 948645
  2. Yazar: SELİN ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 36. maddesinde“gönüllü vazgeçme”kurumuna yer verilmiştir. Bu kurum, suç yoluna girerek icra hareketlerine başlayan failin, kendi iradesiyle vazgeçmesi durumunda cezalandırılmasını engelleyen bir hukuki düzenlemedir. Türk Ceza Hukuku'nda suçlar, kural olarak tek bir fail tarafından işlenecek şekilde düzenlenmiştir. Ancak, suçların birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi de mümkündür. Bu durum“suça iştirak”olarak adlandırılmakta olup, iştirak statüleri“faillik”ve“şeriklik”olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. İştirak halinde işlenen suçlarda, tüm suç ortaklarının gönüllü olarak vazgeçmemesi ihtimali göz önünde bulundurularak, bu husus ayrıca 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 41. maddesinde düzenlenmiştir. Gönüllü vazgeçme, cezayı ortadan kaldıran şahsi bir sebep olduğundan, suç ortaklarından birinin bu hükümden yararlanması işlenen suçu ortadan kaldırmamaktadır. Bu kapsamda, gönüllü vazgeçmeyen suç ortaklarının sorumluluğunun nasıl belirleneceği ile suça iştirak ve gönüllü vazgeçme kurumlarının birlikte nasıl değerlendirileceği hususlarına çalışmada yer verilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada gönüllü vazgeçme kurumuna, unsurlarına ve iştirak halinde işlenen suçlarda uygulanabilirliğine ilişkin ayrıntılı açıklama yapılmıştır. Ülkemizde uygulamaya yansıyan vakıalara değinilerek, iştirak halinde işlenen suçlarda gönüllü vazgeçme kurumunun teorik ve pratik boyutunun ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The institution of“voluntary abandonment”is included in Article 36 of the Turkish Penal Code No. 5237. This institution is a legal regulation that prevents the perpetrator who has entered the path of crime and started execution actions from being punished if he/she gives up of his/her own will. In the Turkish Penal Code, crimes are regulated in a way that they are committed by a single perpetrator as a rule. However, it is also possible for crimes to be committed by more than one person together. This situation is called“complicity in crime”and the participation statuses are divided into two main groups as“perpetration”and“partnership”. In crimes committed as a participation, considering the possibility that not all accomplices will give up voluntarily, this issue is also regulated in Article 41 of the Turkish Penal Code No. 5237. Since voluntary abandonment is a personal reason that eliminates the penalty, the fact that one of the accomplices benefits from this provision does not eliminate the crime committed. In this context, the study includes how to determine the responsibility of accomplices who do not give up voluntarily and how to evaluate the institutions of participation in crime and voluntary abandonment together. As a result, a detailed explanation has been made in this study regarding the institution of voluntary abandonment, its elements and its applicability in crimes committed as a participant. It is aimed to reveal the theoretical and practical dimensions of the institution of voluntary abandonment in crimes committed as a participant by referring to the cases reflected in the practice in our country.