Sporcularda bilişsel esneklik ve yaratıcılık
Cognitive flexibility and creativity in athletes
- Tez No: 948651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL TÜRKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bireysel ve takım sporcularının bilişsel esneklik ve yaratıcılık düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çeşitli branşlarda en az üç yıldır aktif olan 274'ü kadın, 309'u erkek olmak üzere toplam 583 sporcu araştırma grubunu oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Sporcu Bilişsel Esneklik Envanteri ve Sporcular için Yaratıcılık Ölçeği ile toplanmış, analizlerde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t-testi, Pearson korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre bilişsel esneklik ve yaratıcılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Takım sporu yapan sporcuların, bilişsel esnekliğin kontrol alt boyutunda daha yüksek puan aldığı belirlenmiştir. Milli sporcular ile zihinsel antrenman uygulayan bireylerin, bilişsel esnekliğin belirli alt boyutlarında ve yaratıcılık düzeylerinde daha yüksek puanlara sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, yaş ve spor yaşı değişkenlerinin hem bilişsel esneklik hem de yaratıcılık ile pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Haftalık antrenman sıklığının ise yalnızca yaratıcılık düzeyleriyle anlamlı bir ilişki gösterdiği saptanmıştır. Bunun yanı sıra, bilişsel esneklik ile yaratıcılık arasında güçlü ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Araştırma bulgularına göre, bilişsel esneklik ile yaratıcılık arasında güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca milli sporcuların, zihinsel antrenmana yer veren sporcuların ve takım sporcularının bazı bilişsel esneklik boyutlarında daha yüksek puanlara sahip oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, yaş ve spor yaşı değişkenlerinin bilişsel esneklik ve yaratıcılık üzerinde pozitif yönde etkili olduğu; haftalık antrenman gün sayısının ise yalnızca yaratıcılık ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the levels of cognitive flexibility and creativity among individual and team sport athletes in relation to various variables and to determine the relationship between them. Material and Method: The research was conducted using the relational screening model. The sample consisted of 583 athletes (274 female and 309 male) who had been actively participating in various sports branches for at least three years. Data were collected through the Personal Information Form, the Cognitive Flexibility Inventory for Athletes, and the Creativity Scale for Athletes. Descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson correlation, and regression analyses were used in the analysis of the data. Results: No significant differences were found in the levels of cognitive flexibility and creativity according to the participants' gender. It was determined that athletes participating in team sports scored higher in the control sub-dimension of cognitive flexibility. National athletes and those who engaged in mental training were found to have higher scores in certain sub dimensions of cognitive flexibility and in creativity levels. In addition, both age and years of sports experience were positively associated with cognitive flexibility and creativity. Weekly training frequency was found to be significantly associated only with creativity levels. Furthermore, a strong and positive relationship was identified between cognitive flexibility and creativity. Conclusion: According to the research findings, a strong relationship was identified between cognitive flexibility and creativity. Additionally, it was determined that national athletes, those who engage in mental training, and team sport athletes demonstrated higher scores in certain sub-dimensions of cognitive flexibility. Moreover, both age and years of sports experience were found to have a positive effect on cognitive flexibility and creativity, while weekly training frequency was significantly associated only with creativity.