Hemşirelerin iş motivasyonu ve mesleğe yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' work motivation and their attitudes towards the profession
- Tez No: 948652
- Danışmanlar: PROF. DR. PAPATYA KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelerin iş motivasyonu ve mesleğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki bu araştırmanın evrenini bir Türkiye'nin doğusundaki bir ilde hizmet veren hastanedeki toplam 511 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 268 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Hemşire İş Motivasyon Ölçeği (HİMÖ) ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği (HMYTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis, bağımsız gruplarda t testi, varyans ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin %56.7'sinin çalışılan bölümü kendi isteği ile seçtiği, %55.2'sinin çalıştığı bölümden memnun olduğu ve %70.1'inin bölüm değiştirme isteğinin olmadığı görülmüştür. Hemşirelerin HİMÖ puan ortalaması 59.95±9.60 ve HMYTÖ ortalaması 156.57±16.49 olarak hesaplanmıştır. HİMÖ ile HMYTÖ arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Sonuç: Hemşirelerin iş motivasyonu ve mesleğe yönelik tutumlarının orta düzeyin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin iş motivasyonu ve mesleğe yönelik olumlu tutumlarının artırılmasında etkili olan değişkenlerin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between nurses' work motivation and attitudes towards the profession. Material and Method: The population of this descriptive and relationship-seeking research consists of a total of 511 nurses in a hospital serving in a province in the east of Turkey.The sample of the study consisted of 268 nurses who met the inclusion criteria. Personal Information Form, Nurse Work Motivation Scale (NWMS) and Attitude Towards Nursing Profession Scale (ATNS) were used to collect the data. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis, t test in independent groups, variance and correlation analysis were applied in the analysis of the data. Results: In the study, it was found that 56.7% of the nurses chose the department they were working in voluntarily, 55.2% were satisfied with the department they were working in and 70.1% had no desire to change departments. The mean score of the nurses was calculated as 59.95±9.60 and the mean score of the nurses was calculated as 156.57±16.49. A positive and low level correlation was found between the NWMS and ATNS. Conclusion: It was determined that nurses' work motivation and attitudes towards the profession were above the medium level. It is recommended that the variables that are effective in increasing nurses' work motivation and positive attitudes towards the profession should be taken into consideration.