Sosyal hizmet öğrencilerinin sosyal hizmet disiplini ve mesleğine yönelik önyargıları
Social work students'prejudices towards the social work discipline and profession
- Tez No: 948708
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tüm insanlar farklı seviyelerde ve farklı türlerde önyargılara sahiptir. Çoğu insan önyargılarının ya farkında değildir ya da saklama eğilimi göstererek kendine bile itiraf edememektedir. Sosyal hizmet, doğası gereği önyargılı tutum ve davranışlara maruz kalmış, yardım talebinde bulunan, gereksinim içerisinde olan ve dışlanmış birey ve gruplarla çalıştığından bir sosyal hizmet uzmanının önyargılardan olabildiğince uzak bir tutum sergilemesi gerekmektedir. Bu çalışmada sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin sosyal hizmet bölümüne yönelik tutum düzeyleri ile sosyal hizmet disiplinine yönelik önyargılarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Karabük Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet bölümü öğrencileri (280 öğrenci) oluşturmaktadır. Araştırmaya yönelik verileri elde etmek amacıyla sosyo-demografik bilgi formu (demografik özellikler, sosyal hizmet bölümüne ilgi ve uygunluğa yönelik bilgiler), Sosyal Hizmet Öğrencilerinin Sosyal Hizmet Bölümüne Yönelik Tutumlarını Belirlemeye Yönelik Ölçek, Gelecek Kaygısı Ölçeği, Önyargılı Tutum Ölçeği ve Sosyal Hizmet Öğrencilerinin Bölüme Yönelik Önyargılarını Belirlemeye Yönelik Süre Odaklı Test'ten oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sosyal hizmet öğrencilerinin sosyal hizmet bölümüne yönelik tutum düzeyleri bölümü kişiliğe uygun bulma durumuyla anlamlı farklılık göstermektedir. Bölüme yönelik tutum düzeyi ile bölümü tercih etme sebeplerinden“ailenin yönlendirmesiyle”,“sadece puanı bu bölüme yettiği için”ve“üniversitede hayalini kurduğu meslek olarak gördüğü için”değişkenleri anlamlı bulunmuştur. Ve son olarak bölüme yönelik tutum, gelecek kaygısının anlamlı bir yordayıcısıdır. Araştırmadan elde edilen bulgular literatürle birlikte değerlendirilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
All people have different levels and types of prejudices. Most people are either unaware of their prejudices or tend to hide them and do not even admit them to themselves. Since social work, by its nature, works with individuals and groups who are exposed to prejudiced attitudes and behaviors, who request help, who are in need, and who are excluded, a social worker needs to exhibit an attitude as far away from prejudices as possible. This study aimed to determine the attitude levels of social work students towards the social work department and their prejudices towards the social work discipline. The sample of the study consisted of Karabük University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Social Work Department students (280 students). In order to obtain the data for the study, a socio-demographic information form (demographic characteristics, information about interest and suitability to the social work department), a questionnaire form consisting of the Scale to Determine the Attitudes of Social Work Students Towards the Social Work Department, the Future Anxiety Scale, the Prejudiced Attitude Scale, and the Time-Oriented Test to Determine the Prejudices of Social Work Students Towards the Department were used. According to the findings obtained from the research, the attitude levels of social work students towards the social work department show a significant difference with the situation of finding the department suitable for their personality. The variables of the attitude level towards the department and the reasons for choosing the department,“with the guidance of the family”,“only because the score was enough for this department”and“because he/she saw it as the profession he/she dreamed of in university”were found to be significant. And finally, the attitude towards the department is a significant predictor of future anxiety. The findings obtained from the research were evaluated together with the literature and suggestions were presented for future studies.