Kamu kurumlarında uygulanan evlilik öncesi aile eğitim programlarının katılımcı ve eğitici görüşlerine göre incelenmesi: İstanbul ili örneği
An examination of pre-marital family education programs implemented in public institutions according to the views of participants and trainers: the case of Istanbul province
- Tez No: 948709
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU GÜRKAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, İstanbul'daki kamu kurumları (belediyeler ve diğer kurumlar) tarafından uygulanan evlilik öncesi eğitim programlarının katılımcı ve eğitici görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma, karma yöntem araştırmasına göre desenlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutu tarama modeline göre, nitel boyutu olgu bilim araştırmasına göre yürütülmüştür. Bu araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde evlilik öncesi aile eğitim programlarına dahil olan basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 392 katılımcı ve eğitimi veren 50 eğitici oluşturmuştur. Bu araştırmanın nitel boyutu gönüllü katılım gösteren 12 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Bu kişiler, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme türüne göre seçilmiştir. Araştırmada, yapılandırılmış anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Yapılandırılmış anket katılımcı formu 11 sorudan, eğiticiler formu 6 sorudan oluşmaktadır. Katılımcılara uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu 6 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Nicel verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmış; nitel verilerin analizi içerik analizi yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş ve eğitim seviyeleri, çalışma süreleri ve programdan haberdar olma yöntemleri incelendiğinde, katılımcıların çoğunluğunun orta yaş grubunda ve lisans mezunu olduğu, yedi yıl ve üzeri çalıştıkları ve programdan bir tanıdık veya arkadaş vasıtasıyla haberdar oldukları görülmüştür. Katılımcılar, evlilik öncesi eğitim programlarını genel olarak olumlu değerlendirmiş, bu programları yararlı ve gerekli bulmuşlardır. Eğitimin içeriğinde en çok aile içi iletişim konusuna önem verilmiş, sosyal ve hukuki haklar ise en az ilgi çeken konu olmuştur. Eğitimcilerin büyük çoğunluğunun aile ve sosyal hizmetler bakanlığına bağlı olduğu ve yedi yıl ve üzeri bir süredir bu alanda çalıştıkları tespit edilmiştir. Eğitimciler, aile eğitim programlarının toplum yapısına uygun olduğunu düşünmekte, ancak programların geliştirilmesi gerektiğini belirtmektedir. Eğitimciler, programların müfredat ve içerik, ulaşılabilirlik, teknoloji ve sosyal medya kullanımı gibi çeşitli yönlerden iyileştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Hem katılımcılar hem de eğitimciler, evlilik öncesi eğitim programlarının önemli ve gerekli olduğunu düşünmekte, ancak bu programların daha etkili ve faydalı olması için geliştirilmesi gerektiğini ifade etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the premarital education programs implemented by public institutions (municipalities and other institutions) in Istanbul based on the opinions of participants and educators. The research was conducted using the survey model, one of the quantitative methods, and a survey was used as a data collection tool. The survey consists of 15 questions for participants and 10 questions for educators. The survey form was prepared using the literature and applied to 392 premarital education participants and 50 educators. The sample of the research consists of 442 people in total and the data collection process was carried out online. SPPS program was used to analyze the data. When the age and education levels of the participants, their working hours and the methods of becoming aware of the program were examined, it was seen that the majority of the participants were in the middle age group and had a bachelor's degree, they had been working for seven years or more and they were informed about the program through an acquaintance or friend. Participants generally evaluated the premarital education programs positively and found these programs useful and necessary. In the content of the education, the most importance was given to communication within the family, while social and legal rights were the least interesting subject. It has been determined that the majority of educators are affiliated with the Ministry of Family and Social Services and have been working in this field for seven years or more. Educators think that family education programs are suitable for the social structure, but state that the programs need to be improved. Educators emphasize that programs need to be improved in various aspects such as curriculum and content, accessibility, technology and social media use. Both participants and educators think that premarital education programs are important and necessary, but they state that these programs need to be developed to be more effective and useful.