Nadir toprak elementleri ile katkılandırılmış alüminat/silikat bazlı bazı ışıldar malzemelerin termolüminesans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermoluminescence properties of some aluminate/silicate based phosphors doped with rare earth elements
- Tez No: 948715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, nadir toprak elementleriyle katkılanmış ve yüksek sıcaklıklarda katı hal reaksiyonu ile sentezlenmiş alüminat ve silikat bazlı ışıldar malzemelerin bazı termolüminesans ve dozimetrik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla örnekler beta radyasyonu ile ışınlanarak termolüminesans ışıldama eğrileri kaydedilmiştir. Işıldama eğrileri TM-TS, ilave doz ve bilgisayarlı ışıldama eğrisi dekonvülasyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. Malzemelerin, görece düşük sıcaklıklarda 2 adet ve yüksek sıcaklık bölgesinde bir adet olmak üzere 3 bağımsız ışıldama pikine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, bilgisayarlı ışıldama eğrisi dekonvülasyon yöntemi, yüksek sıcaklık bölgesindeki ışıldama pikinin, birbirinden bağımsız 7 adet ışıldama pikinin bir süperpozisyonu olduğunu göstermiştir. Bu piklerin temel tuzak parametreleri hesaplanmış ve pik 1 ve 2'nin birinci mertebeden kinetik parametrelere sahip oldukları, diğer ışıldama piklerinin ise genel mertebeden kinetik parametrelere sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca numunelerin fading ölçümleri yapılmış ve düşük sıcaklık bölgesindeki piklerin kısa süre içerisinde gözden kaybolmasına rağmen yüksek sıcaklık bölgesindeki ışıldama piklerinin 540 gün gibi uzun bir bekleme süresi sonunda bile hala ölçülebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis investigated some thermoluminescence and dosimetric properties of aluminate and silicate-based phosphors doped with rare earth elements and synthesized by solid-state reaction at high temperatures. For this purpose, samples were irradiated with beta radiation and thermoluminescence luminescence glow curves were recorded. Luminescence curves were analyzed using TM-TS, additive dose, and computerized glow curve deconvolution methods. The materials were observed to have 3 independent glow peaks, 2 at relatively low temperatures and 1 at high-temperature regions. However, the computerized glow curve deconvolution method showed that the glow peak in the high-temperature region is a superposition of 7 independent luminescence glow peaks. The fundamental trap parameters of these peaks were calculated and it was observed that peaks 1 and 2 have first-order kinetic parameters, while the other luminescence peaks have general-order kinetic parameters. In addition, feeding measurements of the samples were made and it was observed that although the peaks in the low-temperature region disappeared rapidly, the luminescence peaks in the high-temperature region could still be measured even after a long waiting period of 540 days.