Düşük maliyetli çok fonksiyonlu elektronik laboratuvarı test ekipmanı tasarımı
Design of a low cost multifunctional electronics laboratory test equipment
  1. Tez No: 948721
  2. Yazar: AHMET ATCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜNAL, DOÇ. DR. OĞUZHAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde çok sayıda, ticari olarak mevcut olan ve bünyesinde osiloskop, sinyal jeneratörü ve lojik analizör gibi cihaz işlevlerini bir araya getiren, çok fonksiyonlu, elektronik laboratuvarı test cihazları bulunmaktadır. Bu cihazların fiyatları genellikle 250 ABD dolarının üzerindedir. Ancak 100 ABD doları fiyat bandında başarılı ve yaygın kullanılan, çok fonksiyonlu bir test ekipmanı bulunmamaktadır. Bu fiyat bandında kararlı ve yaygın kabul gören bir test ekipmanın tasarlanması, elektronik eğitiminde pratik uygulamaların kalitesinin, standartının ve süresinin artmasına katkı sağlaması beklenebilir. Bu tez çalışması ile cihaz tasarımını gerçekleştirmek için akademik ve ticari olarak üretilmiş bütün çok fonksiyonlu cihazlar incelenerek, bütün cihaz birimleri yeniden değerlendirilmiştir. Veri toplama ünitesi başta olmak üzere, sinyal üreteci, güç kaynağı, lojik analizör birimleri ile gösterim arayüzü gibi bütün bileşenler tekrar değerlendirilerek, minimum maliyet ve maksimum fonksiyonellik ilkesi ile kararlı bir cihaz elde edilmiştir. Çalışma süresince, bu hedeflere etkili bir şekilde ulaşmak için en yüksek maliyet kalemlerinden biri olan veri toplama ünitesine ait AFE (Analog Front End) ünitesi tasarımı optimize edilmiştir. Tasarlanan veri toplama ünitesinde, mevcut tasarımlarda bulunan temel sınırlamaları ele alarak dikkatle geliştirilmiştir. Bu AFE ünitesinde dört kademeli bir zayıflatıcı ve üç kademeli bir Op-Amp kazanç ünitesi kullanılmıştır. Bu sayede 5 MHz frekansına kadar 0,1 dB lineerliğe sahip, -3 dB bant genişliği 20 MHz olan, ±40 V giriş voltaj aralığına sahip ve 39 µV minimum genlik çözünürlüğüne sahip AFE ünitesi elde edilmiştir. Bu AFE ünitesinin yükselen kenar tepkisi 16 nS ve voltaj kazancı 540 (V/V) iken gürültü genliği tepeden tepeye 54 mV olmaktadır. Elde edilen bant genişliği ve kazanç seviyelerinin yüksek hızda ayarlanabilme konfigürasyonu saysesinde, tasarlanan AFE'nin ultrasonik ayrık zamanlı kompanzasyon (TGC) gibi uygulamaları gerçekleştirebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous commercially available multifunctional electronic laboratory test instruments, integrating functions such as oscilloscopes, signal generators, and logic analyzers, are typically priced above 250 USD. However, no widely adopted multifunctional test instrument is available in the 100 USD price range. Designing a stable and widely accepted instrument at this price point is expected to enhance the quality, performance, and effectiveness of practical applications in electronics education. To achieve this, all relevant academic studies and commercially available multifunctional devices were analyzed, leading to a comprehensive re-evaluation of all design approaches. Components such as the data acquisition unit, signal generator, power supply, logic analyzer, and display interface were reassessed to develop a stable device adhering to the principle of minimum cost and maximum functionality. During development, the Analog Front End (AFE) unit, a major cost driver within the data acquisition unit, was optimized to meet these goals effectively. The designed data acquisition unit employs a carefully developed architecture featuring a four-stage attenuator and a three-stage operational amplifier (Op-Amp) gain unit, addressing key limitations in existing designs. The resulting AFE unit achieves a ±40 V input voltage range, 39 µV amplitude resolution, 0.1 dB linearity error up to 5 MHz, and a -3 dB bandwidth of 20 MHz. Additionally, it offers a rise time of 16 ns, a voltage gain of 540 (V/V), and a peak-to-peak noise amplitude of 54 mV. The achieved bandwidth and high-speed gain adjustment configuration demonstrate that the designed AFE can support applications such as ultrasonic Time Gain Compensation (TGC).