Okul müdürlerinin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri (Hakkari ili örneği)
Problems encountered by school principals in occupational health and safety practices and solution suggestions (Hakkari province example)
  1. Tez No: 948722
  2. Yazar: JİHAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAMETTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı Hakkari il ve İlçelerinde görev yapan okul müdürlerinin okullarda İş sağlığı ve güvenliği (İSG) hakkında yaptığı çalışmaların neler olduğu, hangi konularda sorun yaşadıkları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yaklaşımlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Modeli ise; karma yöntemde kullanılan modellerden biri olan eş zamanlı modeldir. Araştırmanın örneklemi 2023-2024 öğretim yılında Hakkari il ve ilçelerinde farklı türlerdeki resmi okullarda görev yapmakta olan toplam 139 okul müdüründen oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Okul Müdürü Sorunlar-Önlemler Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, ANOVA ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; okullarda acil durum ve yangın güvenliği, elektrik tehlikeleri, temizlik ve bakım uygulamaları, İSG eğitimleri, fiziksel düzenlemeler ve kazan dairesi güvenliği gibi alanlarda önlemler alınmasına rağmen önemli eksiklikler olduğu belirlenmiştir. Özellikle acil durum planlarının yetersizliği, temizlik malzemelerinin uygun depolanmaması, ergonomik uygulamalardaki eksiklikler görülmektedir. Kadın müdürlerin İSG alanında daha fazla zorluk yaşadığı ancak güvenlik önlemleri açısından cinsiyetler arasında fark olmadığı; yerleşim birimleri ve kıdem grupları arasında İSG önlemleri açısından anlamlı farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir. Büyük okullarda güvenlik önlemlerinin daha kapsamlı olduğu görülmüş, müdürlerin çözüm önerileri ise eğitim, fiziksel iyileştirmeler, süreçlerin düzenlenmesi, psikolojik destek ve sosyal projeler başlıklarında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the measures taken by school principals in Hakkari province and its districts regarding occupational health and safety in schools, the challenges they face in this context, and their proposed solutions to these issues. A mixed-methods approach, combining quantitative and qualitative research methods, was used. The research design used was the concurrent model, one of the models used in mixed-methods research. The sample of the study consists of a total of 139 school principals working in various types of public schools in Hakkari province and its districts during the 2023-2024 academic year. The“Occupational Health and Safety Problems and Solutions Inventory for School Principals”was used as the data collection tool. Data analysis included independent samples t-test, ANOVA, and content analysis. The results of the study revealed that, despite measures being taken in areas such as emergency and fire safety, electrical hazards, cleaning and maintenance practices, OHS training, physical arrangements, and boiler room safety, significant deficiencies still exist. Specifically, inadequacies in emergency plans, improper storage of cleaning materials, and shortcomings in ergonomic practices were identified. It was observed that female principals faced greater challenges in the field of OHS, although no significant differences were found between genders in terms of safety measures. Significant differences were identified in safety measures based on residential areas and seniority groups. Moreover, it was found that safety measures were more comprehensive in larger schools. The solution proposals of the principals were categorized under the themes of training, physical improvements, process organization, psychological support, and social projects.