Tüketicilerin binek araç satın alma tercihlerinde özel tüketim vergisine yönelik algılarının ölçülmesi
Measuring consumers' perceptions of the special consumption tax in passenger vehicle purchase preferences
  1. Tez No: 948727
  2. Yazar: OĞUZ AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tüketici davranışları, ekonomik, sosyal ve psikolojik faktörlerin etkisi altında şekillenen karmaşık bir süreçtir. Vergi politikaları da tüketici tercihlerini ve satın alma kararlarını doğrudan etkileyen önemli unsurlardan biridir. Bu çalışmada, tüketicilerin satın alma kararları ve vergi algıları arasındaki ilişki incelenmiş, özellikle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) algısının binek araç sahibi tüketiciler üzerindeki etkisi ve genel vergi politikaları algısı (GVPA) ile olan ilişkisi araştırılmıştır. 404 katılımcı ile gerçekleştirilen anket verileri, SPSS ve AMOS yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Keşifsel Faktör Analizi (EFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (CFA) ile ölçeklerin güvenilirliği ve geçerliliği test edilmiş, Çoklu Doğrusal Regresyon (MLR) Analizi ile demografik faktörlerin ÖTV Algısı ve Genel Vergi Algısı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Yol Analizi sonuçları, demografik faktörlerin ÖTV Algısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını, ancak ÖTV Algısı ile Genel Vergi Algısı arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) sonuçlarına göre, ÖTV Algısı'nın Genel Vergi Algısı üzerinde doğrudan ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu (β = 0.1528, p < 0.01) belirlenmiştir. Ancak, demografik değişkenlerin ÖTV Algısı üzerindeki etkisi anlamlı çıkmamıştır. Bu bulgular, tüketicilerin ÖTV'yi yüksek ve adaletsiz bir vergi olarak algıladıklarını, ancak bu algının genel vergi politikalarına dair tutumlarını belirlemede tek başına güçlü bir faktör olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, vergi politikalarının kamuoyu algısı üzerindeki etkisinin artırılması için daha şeffaf, adaletli ve farkındalık yaratıcı düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior is a complex process shaped by economic, social, and psychological factors. Tax policies are also one of the key elements that directly influence consumer preferences and purchasing decisions. This study examines the relationship between purchasing decisions and tax perceptions of consumers, specifically investigating the impact of Special Consumption Tax (SCT) perception on car owners and its relationship with General Tax Policy Perception (GTPP). Data from 404 participants were analyzed using SPSS and AMOS software. Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were conducted to test the reliability and validity of the scales, and Multiple Linear Regression (MLR) Analysis was used to evaluate the effects of demographic factors on SCT Perception and General Tax Policy Perception. The Path Analysis results indicated that demographic factors had no significant effect on SCT Perception, but a significant relationship was found between SCT Perception and General Tax Policy Perception. According to the Structural Equation Modeling (SEM) results, SCT Perception had a direct and statistically significant impact on General Tax Policy Perception (β = 0.1528, p < 0.01). However, demographic variables were not found to have a significant effect on SCT Perception. These findings suggest that consumers perceive SCT as a high and unfair tax, yet this perception alone is not a strong determinant of their attitudes toward general tax policies. In conclusion, it is emphasized that more transparent, fair, and awareness-enhancing regulations are needed to improve the public perception of tax policies.