Glukoz-6 fosfat dehidrogenaz enzim aktivitesi üzerine bazı fenolik bileşiklerin etkisi
Effect of some phenolic compounds on glucose-6 phosphate dehydrogenase enzyme activity
  1. Tez No: 948726
  2. Yazar: REYHAN EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. RAVİ RAWAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kanser, günümüzde en yaygın ve sağlık sistemi üzerindeki finansal ve iş gücü yüküyle en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Bu hastalıkla mücadelede yeni tedavi hedeflerinden biri, bazı kanser türlerinde aşırı üretilen glikoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) enzimi olup, bu enzimin inhibisyonu potansiyel bir tedavi stratejisi olarak öne çıkmaktadır. G6PD'nin katalizlediği reaksiyonlarla hücre içindeki biyosentetik süreçlerde kullanılan nikotinamid adenin dinükleotid fosfat (NADPH) üretimi sağlanırken, aynı zamanda DNA ve RNA gibi biyomoleküllerin yapı taşı olan riboz-5-fosfat sentezlenmektedir. Bu tez çalışmasında, flavonoid yapısındaki bazı bileşiklerin G6PD enzimi üzerindeki inhibisyon etkileri in vitro olarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, baicalein 13,72 µM IC50 değeriyle en etkin inhibitör olarak belirlenmiş, diğer flavonoidler olan apigenin, morin ve fisetin için sırasıyla 17,70, 18,94 ve 22,49 µM IC50 değerleri hesaplanmıştır. Moleküler docking çalışmaları ile moleküllerin enzim aktif bölgesiyle etkileşimleri incelenmiş, ayrıca bu bileşiklerin G6PD ile oluşturduğu komplekslerin yarı-gerçek ortamda kararlılığı moleküler dinamik simülasyonları ile değerlendirilmiştir. Hem in vitro hem de in silico veriler birbirini doğrulamış ve Baicalein'in G6PD için en etkin inhibitör olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bu flavonoidlerin ilaç aktif madde olarak kullanılabilirlikleri ADME analizleri ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer is currently one of the most common health problems, both in terms of prevalence and its significant financial and workload impact on the healthcare system. One of the new therapeutic targets in cancer treatment is the enzyme glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD), which is overproduced in some types of cancer, and its inhibition is emerging as a potential treatment strategy. Through the reactions catalyzed by G6PD, nicotinamide adenine dinucleotide phosphate (NADPH), which is used in cellular biosynthetic processes, is produced, and at the end of the pentose phosphate pathway, ribose-5-phosphate, a building block for molecules such as DNA and RNA, is synthesized. In this thesis, the inhibitory effects of some flavonoid compounds on G6PD were tested in vitro. The results showed that baicalein was the most effective inhibitor, with an IC50 value of 13.72 µM, while the IC50 values for apigenin, morin, and fisetin were calculated as 17.70, 18.94, and 22.49 µM, respectively. The interactions of these molecules with the enzyme's active site were examined using molecular docking studies, and the stability of the complexes formed with G6PD in a semi-realistic environment was assessed using molecular dynamics simulations. Both in vitro and in silico data corroborated each other, leading to the conclusion that Baicalein is the most effective inhibitor for G6PD. Furthermore, the potential for these flavonoids to be used as active pharmaceutical ingredients was demonstrated through ADME analysis.