Unpacking purpose, meaning, and vision: A configurational analysis of language educators' job crafting practices
Amaç, anlam ve vizyonun çözümlemesi: Dil eğitmenlerinin iş biçimlendirme süreçlerine yönelik yapılandırımsal bir analiz
- Tez No: 948785
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, amaç, anlam ve vizyonun Türkiye'deki İngiliz Dili Öğretimi (ELT) eğitmenlerinin iş şekillendirme davranışlarını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Nitel süreç izleme yöntemi ile crisp-set Nitel Karşılaştırmalı Analizi (csQCA) birleştiren bütüncül bir yaklaşımla yürütülen bu araştırma, bahsi geçen psikolojik yapıların eğitimcilerin mesleki rollerini proaktif biçimde yeniden şekillendirme süreçlerini nasıl etkilediğine dair işleyen mekanizmaları incelemektedir. Veriler, dil eğitimcilerinden otobiyografik anlatılar, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yansıtıcı günlükler aracılığıyla toplanmış, ardından küme-teorik analizi mümkün kılmak için daha geniş bir anket uygulanmıştır. Bulgular, amaç, anlam ve vizyonun iş şekillendirmeye giden farklı ancak tamamlayıcı yollar olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Çalışma, bu yapıların farklı iş şekillendirme alanlarına yol açan belirli konfigürasyonlarını tanımlamakta ve aralarındaki zamansal ve çift yönlü ilişkileri incelemektedir. Bu bulgular, çoklu nedensel yolları vurgulayarak ve bu yapıların eğitim bağlamlarındaki özel önemini belirleyerek iş şekillendirme teorisini genişletmektedir. Araştırma, öğretmen eğitimi, kurumsal destek yapıları ve mesleki gelişim programları için pratik çıkarımlar sunmakta, eğitimcilerin mesleki etkinliğini ve etkililiğini artırmak için amaç, anlam ve vizyon duygularını besleme ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores how purpose, meaning, and vision shape job crafting behaviors among English Language Teaching (ELT) instructors in Türkiye. Using an integrated approach that combines qualitative process-tracing with crisp-set Qualitative Comparative Analysis (csQCA), the research investigates the mechanisms through which these psychological constructs influence how educators proactively reshape their professional roles. Data were collected through autobiographical narratives, semi-structured interviews, and reflective journals from language educators, followed by a broader survey to enable set-theoretic analysis. The findings reveal that purpose, meaning, and vision function as distinct but complementary pathways to job crafting. The study identifies specific configurations of these constructs that lead to different job crafting domains and explores their temporal and bi-directional relationships. These findings extend job crafting theory by highlighting multiple causal pathways and identifying the particular importance of these constructs in educational contexts. The research offers practical implications for teacher education, institutional support structures, and professional development programs, emphasizing the need to nurture educators' sense of purpose, meaning, and vision to enhance their professional agency and effectiveness.