Reflexivity in qualitative research
Nitel araştırmalarda düşünümsellik
- Tez No: 948786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YÜKSEL KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Düşünümsellik, nitel araştırmaların en önemli bileşenlerinden birisi olarak, araştırma sürecinde araştırmacının kendi düşüncelerini, konumunu ve metodolojik eylemlerini ve çalışmasının sosyal bağlamını eleştirel bir gözle değerlendirmesidir. Bu tez çalışması ise, nitel araştırmalarda düşünümsellik olgusunu, Türkiye'deki araştırmacı deneyimlerinden yola çıkarak anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma pratiği içinde düşünümsellik ele alınmış, kavramın farklı disiplinlerdeki tarihsel gelişimi incelenmiş ve saha bulguları ışığında, katılımcıların düşünümsellik olgusunu nasıl anladıkları ve deneyimledikleri, kapsamlı biçimde ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında nitel araştırma deneyimi bulunan toplamda 31 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yüz yüze ve çevrimiçi modlarda yürütülen görüşmelerde katılımcılar, amaçlı örnekleme tekniği ile belirlenmiş; antropoloji, sosyoloji, kadın çalışmaları ve sosyal hizmetler gibi birçok farklı sosyal bilim disiplininden seçilmiştir. Verilerin analizinde temellendirilmiş kuramın açık kodlama stratejisinden yararlanılmış ve MAXQDA yazılımı aracılığıyla kodlanan deşifreler, tematik analiz yaklaşımıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma analizinde düşünümsellik olgusu; öznellik, konumsallık, araştırmacı-katılımcı ilişkisi, güven ve dürüstlük gibi birçok metodolojik ve sosyolojik kavramla ilişkili olarak ele alınmıştır. Ayrıca düşünümsellik, hem Türkiye akademisi hem de Türkiye'nin genel sosyolojik koşulları çerçevesinde tartışılmıştır. Bu tez ile Türkiye'de gelişmekte olan nitel araştırma literatürüne özgün bir değer sağlanması ve düşünümselliğe ilişkin akademik tartışma ortamının gelişimine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Reflexivity is one of the most crucial components of qualitative research, where the researcher critically evaluates their own thoughts, position, methodological actions, and the social context of their work during the research process. This thesis aims to understand the concept of reflexivity in qualitative research based on the experiences of researchers in Türkiye. In the study, reflexivity within qualitative research practice is addressed, the historical development of the concept in different disciplines is examined, and, in light of field findings, an attempt is made to comprehensively present how participants understand and experience the phenomenon of reflexivity. A total of 31 participants with experience in qualitative research were interviewed for this thesis. The participants were selected through purposive sampling from a range of social science disciplines, including anthropology, sociology, women's studies, and social work. The data were analyzed using the open coding strategy of grounded theory, and the transcriptions were coded with MAXQDA software. The coded data were then analyzed and interpreted using a thematic analysis approach. In the analysis of the research, reflexivity is examined in relation to several methodological and sociological concepts such as subjectivity, positionality, researcher-participant relationships, trust, and honesty. Additionally, reflexivity is discussed within the context of both the Turkish academic environment and Türkiye's broader sociological conditions. This thesis aims to provide an original contribution to the developing literature of qualitative research in Türkiye and contribute to the advancement of the academic discussion on reflexivity.