Esnek kaplamalı yollarda üç boyutlu gerilme ve deformasyon modellemesi
Three-dimensional stress and deformation modeling in flexible pavement
- Tez No: 948827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Esnek bir kaplama, alt temel üzerine inşa edilmiş çok katmanlı bir yapıyı içerir ve her katmanın belirli bir rolü vardır. Yapının üst kısmında, bitümlü veya çimento beton kaplama, yükü dağıtma ve yolun su geçirmezliğini sağlama gibi yapısal bir rol üstlenir. Bir yol yapısı, sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan gerilimler ve tekerlek yüklerinden kaynaklanan gerilimler olmak üzere iki ana gerilime maruz kalır. Bu çalışmada, yol kaplamasının katmanlarında meydana gelen gerilimlerin tespiti için ANSYS programı, sonlu elemanlar yazılımı kullanılmıştır. ANSYS yazılımı ile esnek üst yapının gerilme analizi, farklı değişkenler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmiştir. İlk değişken, elastik modülündeki değişikliklere dayalı kaplama gerilmelerinin analizidir. Bu analizde 3000 MPa, 2500 MPa ve 60 MPa gibi değerler kullanılmıştır. Yöntemin uygulanması sırasında, farklı eksen yükleri (700 kPa) ve sıcaklıklar (30 ve 0°C) altında deforme olmuş yol kesiti incelenmiş, ayrıca bu değişkenler altında yol kaplamasının deformasyon değişiklikleri zaman içinde incelenmiştir. Sonuçlar, bitümlü karışım ve temel katmanının elastik modülünün, yol çukurlaşma performansı üzerinde çok hafif bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ancak sıcaklık 30°C'nin üzerine çıktığında, katman kaplamasında belirgin bir deformasyon ve dikey kayma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
A flexible pavement consists of a multi-layer structure built on a subgrade, where each layer has a specific role. At the top of the structure, the bituminous or cement concrete pavement serves the structural role of distributing the load and ensuring the waterproofing of the roadway. A road structure is subjected to two main stresses, which are the stresses imposed by temperature variations and those imposed by rolling loads. In this study, for the detection of stresses occurring in the layers of the road pavement. The ANSYS program, a finite element software, was used. With the ANSYS software The stress analysis of the flexible superstructure was carried out considering different variables. First variable analysis of pavement stresses based on the change in the modulus of elasticity, 3000 MPa, 2500, and 60 MPa for these. During the application of the method, the deformed road section was analyzed under different axles. Loads (700 kPa) and temperatures (30 and 0 °C), as well as the load and The changes in pavement deformation over time were examined under these variables. The results showed that the elastic modulus of the bituminous mix and the base layer had a slight effect on rutting performance. However, when the temperature rose above 30°C, significant deformation and vertical displacement of the layer coating occurred.