Dissatisfaction with the present and creating nostalgia: The case of Soviet and post-soviet Azerbaijan
Şimdiki zamandan memnuyiyetsizlik ve nostalji yaratma: Sovyet ve sonrası Azerbaycan örneği
  1. Tez No: 948848
  2. Yazar: AYDIN SHIRINOV
  3. Danışmanlar: DR. HANDE RAMAZANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Azerbaycan'da gerçekleşen komuta ekonomisinden serbest piyasa ekonomisine geçiş, işçilerin hayatları üzerinde önemli etkilere sahipti. Yeni ekonomi çok şey vaat ederken, işçiler arasında mevcut yaşam koşullarından yüksek düzeyde bir memnuniyetsizlik var. Bu araştırma, bu memnuniyetsizliği, cumhuriyetin Sovyet dönemine atıfta bulunarak, Azerbaycanlılar arasında“İyi Eski Zamanlar”hakkındaki popüler nostaljik duyguya bağlıyor. Bu makale, Azerbaycan SSC ve mevcut Azerbaycan Cumhuriyeti'nin istihdam koşullarıyla ilgili olarak benimsediği farklı politikaları gösteren sert verileri inceliyor ve ardından, bireylerin istihdamlarıyla ilgili mevcut mücadeleleri hakkında verdikleri cevapların analiziyle daha kişisel bir yaklaşım benimseyerek, Azerbaycan'da“İyi Eski Zamanlar”a duyulan yaygın kamu nostaljisinin arkasındaki gerçek nedenleri anlıyor.
Özet (Çeviri)
The switch from a command economy to a free-market economy that took place in Azerbaijan after the fall of the Soviet Union had significant effects on the lives of workers. While the new economy promised a lot, there is a high level of dissatisfaction among workers with their current living conditions. This research ties this dissatisfaction to the popular nostalgic sentiment among Azerbaijanis, about the“Good Old Times”, referring to the Soviet era of the republic. This paper dives into hard data showcasing the different policies that the Azerbaijan SSR and the current Republic of Azerbaijan have taken with regards to employment conditions, before taking a more personal approach with the analysis of the answers provided by individuals about their current struggles related to their employments, to understand the real reasons behind the widespread public sentiment of nostalgia for the“Good Old Times”in Azerbaijan.