Examining the influence of authentic leadership on job hopping: The mediating role of organizational voice and moderating role of emotional labor
Otantik liderliğin iş atlama üzerindeki etkisinin incelenmesi: Örgütsel sesin aracılık rolü ve duygusal emeğin moderatör rolü
  1. Tez No: 948847
  2. Yazar: KAOUTAR MAGHARBI
  3. Danışmanlar: Prof. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışanlar, hizmet sektöründe, özellikle de sağlık turizminde, kurumun doğrudan temsilcileri olarak hareket ettikleri için hayati öneme sahiptir. Müşteri mutluluğunu sağlamak için, onların taleplerini ve memnuniyetini sağlamak esastır. Türkiye'nin medikal turizm sektörü, 2023 yılında 1,8 milyondan fazla ziyaretçi çekerek muazzam bir büyüme yaşamıştır. Artan iş değiştirme ve daha çeşitli bir işgücü bu genişlemenin sonuçlarıdır. Buradaki zorluk, sağlık hizmetlerine yardımcı olacak ve hastaların memnuniyetini garanti altına alacak yetenekli ve kendini işine adamış kişiler bulmaktır. Otantik liderliğin çalışan davranışı, özellikle de iş değiştirme üzerindeki etkisi çalışmanın ana vurgusudur. Çalışma, işten ayrılma, örgütsel ses, duygusal emek ve otantik liderlik arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Çalışmada dört farklı ölçek kullanılmıştır: çalışan girdisinin seviyesini ölçmek için örgütsel ses; çalışan devrini etkileyen faktörleri belirlemek için iş atlama; çalışanların gösterdiği duygusal çabayı ölçmek için duygusal emek; ve medikal turizm kliniklerinde liderin özgünlüğünü değerlendirmek için otantik liderlik. Satış görevlileri ve tıbbi danışmanlar gibi ön saflarda yer alan personele odaklanan anket, farklı kliniklerden 300 personeli kapsıyor. Çalışma, medikal turizm sektöründe çalışanların elde tutulmasını ve memnuniyetini artırmak amacıyla, otantik liderlik ve örgütsel sesin, iş değiştirme ve duygusal emeğin zararlı etkilerini azaltıp azaltamayacağını tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Employees are vital in the service industry, particularly in medical tourism, since they act as the institution's direct representatives. In order to achieve customer happiness, it is essential to ensure their demands and contentment. Turkey's medical tourism sector has experienced tremendous expansion, drawing more than 1.8 million visitors in 2023. Increased job switching and a more varied workforce are results of this expansion. The difficulty is in finding capable and dedicated people to assist healthcare and guarantee the satisfaction of patients. The impact of authentic leadership on employee behaviour, specifically, job hopping, is the main emphasis of the study. It investigates the connection between job hopping, organizational voice, emotional labour, and authentic leadership. The study employs four distinct scales: organizational voice to gauge the level of employee input; job hopping to identify the factors influencing employee turnover; emotional labour to gauge the emotional effort employees make; and authentic leadership to evaluate leader authenticity in medical tourism clinics. The poll, which focuses on front-line staff like salespeople and medical consultants, includes 300 personnel from different clinics. In order to improve employee retention and satisfaction in the medical tourism industry, the study intends to ascertain if genuine leadership and organizational voice might lessen the detrimental impacts of job hopping and emotional labour.