Comparison of consumer ethics perception of Islamic banking customers with conventional banking customers in the context of prospect theory
Beklenti teorisi bağlamında İslami bankacılık müşterilerinin tüketici etiği algısının geleneksel bankacılık müşterileri ile karşılaştırılması
- Tez No: 948850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET GÖKIRMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu doktora tezi, İslami bankacılık müşterilerinin ve geleneksel bankacılık müşterilerinin tüketici etik algılarını Prospect Teorisi bağlamında karşılaştırmaktadır. Çalışmanın amacı, İslami bankacılık müşterilerinin ve geleneksel bankacılık müşterilerinin etik algılarındaki farklılıkları ortaya koymak ve bu farklılıkların tüketici davranışlarına olan etkilerini incelemektir. Tezin teorik çerçevesi, Prospect Teorisi ve Muncy-Vitell Tüketici Etik Modeli üzerine kurulmuştur. Araştırmada, İslami ve geleneksel bankacılık müşterilerinin etik algıları anket yöntemiyle toplanan verilerle analiz edilmiştir. Bulgular, İslami bankacılık müşterilerinin etik değerler konusunda daha duyarlı olduklarını ve risk algılarının etik davranışları üzerindeki etkisinin belirgin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışmada İslami bankacılık ilkelerinin (riba, gharar, helal) ve sosyal adalet vurgusunun tüketici davranışlarına olan katkıları ele alınmıştır. Sonuç olarak, İslami bankacılık müşterilerinin etik algıları ile geleneksel bankacılık müşterilerinin etik algıları arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar, bankacılık hizmetlerinin pazarlanmasında ve yönetiminde dikkate alınması gereken önemli unsurlardır.
Özet (Çeviri)
The Ph.D. dissertation entitled“Comparison of Consumer Ethics Perception of Islamic Banking Customers with Conventional Banking Customers in the Context of Prospect Theory”investigates the ethical perceptions of consumers in Islamic and conventional banking systems. Using Prospect Theory and the Muncy-Vitell Consumer Ethics Model as theoretical frameworks, this study explores the differences in ethical perceptions and behaviors between these two groups of banking customers. Data were collected through surveys, and the findings indicate that Islamic banking customers demonstrate a higher sensitivity to ethical values and a distinct risk perception that impacts their ethical behaviors. Key Islamic banking principles, such as riba (interest prohibition), gharar (uncertainty), and halal (permissible) transactions, were examined for their influence on consumer ethics. The research reveals significant differences in ethical perceptions, which are crucial for the marketing and management of banking services. This study contributes to a deeper understanding of how ethical considerations shape consumer behavior in different banking contexts and provides insights into the role of Islamic banking principles in fostering ethical financial practices.