The growing ethical consumer buying behavior and its impact on buy local and organic trends
Artan etik tüketici satın alma davranışı, yerel satın alma ve organik trendler üzerindeki etkisi
- Tez No: 728038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IRMAK BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Etik satın alma, dünya çapında geçerli olan etik olmayan ticari uygulamalar nedeniyle günümüzde artan bir endişe kaynağıdır. Z kuşağının ve Y kuşağının artan katılımı, işlerin yürütülme ve çalıştırılma şeklini canlandırmaktadır. Gençlik kuşağının etik konulara ilişkin farkındalığı, onları daha sorumlu davranmaya ve davranmaya yönlendirmekte ve motive etmektedir. Literatür bize etik satın alma ve iş etiği üzerine çeşitli çalışmalar sunmuştur; bununla birlikte, artan etik satın alma davranışı ve bunun özellikle moda, kozmetik ve gıda perakende sektörlerinde artan yerel mağazacılık ve organik trendler üzerindeki etkisi hakkında kapsamlı bir çalışma sunma tutarlılığından yoksundur. Bu çalışma, iş ahlakının önemini, Z ve Y kuşakları için etik satın almanın önemini ve tüketicinin etik olmayan işleri boykot etmenin bir sonucu olarak yerel ve organik ürünleri satın alma isteğini karşılamak için henüz yapılmamış tek bir eser üretmeye odaklanmıştır. Z kuşağı ve Y kuşağı arasında artan etik satın alma davranışını tam olarak anlamak için yürütülen nitel çalışma dünyanın çeşitli ülkelerinden otuz genel tüketicinin dahil olarak küçük ama çeşitli bir katılımcı havuzunun oluşturulduğu bir röportajla desteklendi. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler, uygun örneklemeye dayalı olarak seçilen Z kuşağından ve Y kuşağından yapılmıştır. Bu kapsamlı nitel araştırmanın sonuçları, etik kavramının tüketicinin hayatının önemli bir parçası haline geldiğini ve işletmelerin buna bir istisna olmadığını bildirdi. Bu nedenle tüketiciler, etik iş ahlakına sahip firma ve markaları dikkatlice seçip desteklerken, moda, kozmetik ve gıda perakendesi sektörlerinde etik faaliyet göstermeyen işletmeleri ve markaları da boykot etme eğilimindedirler. Araştırmanın ayrıntılı analizi, tüketicinin büyük markalara kıyasla yerel ve organik markalara karşı güçlü istekliliğini de ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethical buying is a growing concern at the present due to prevailing unethical business practices worldwide. The increased participation of generation Z and millennials is reviving the way businesses are being conducted and operated. The awareness of ethical issues among the youth generation is driving and motivating them to act and behave more responsibly. The literature has given us several studies on ethical buying and business ethics; however it has lacks the coherence of providing a thorough study on the growing ethical buying behavior and its impact on increasing buy local and organic trends especially in the field of fashion, cosmetic and food retail industries. This study has focused on producing a single artifact that has not been done yet to cater importance of business ethics, the significance of ethical buying among generation Z and millennials and, consumer's willingness to buy local and organic products as a result of boycotting unethical businesses, companies, and brands. To gain a thorough understanding of growing ethical buying behavior among generation Z and millennials a qualitative study was conducted and supported with an interview in which a small but diverse pool of respondents participated that included thirty general consumers from various countries of the world. Semi-structured in-depth interviews were conducted from the selected generation Z and millennials based on convenience sampling. The results of this extensive qualitative study have reported that ethics have become an important part of the consumer's life and businesses are no exception to this. Hence, consumers are carefully supporting the businesses that stand for ethical motives and are willing to boycott unethical businesses, companies, and, brand in the field of fashion, cosmetic and food retail industries. Detailed analysis of the study has also revealed consumer's strong willingness towards local and organic brands in comparison to big giant brands.