Adverse childhood experiences and psychological dating violence: the mediating role of relationship centered and partner focused obsessive compulsive symptoms
Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile psikolojik flört şiddeti arasındaki ilişkide partner ve ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtilerin aracı rolü
  1. Tez No: 948870
  2. Yazar: SEDA ORPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuklukta yaşanan olumsuz deneyimlerle psikolojik flört şiddeti arasındaki ilişkide, ilişki odaklı ve partnere odaklı obsesif-kompulsif semptomların aracı rolünü incelemektir. Hem mağduriyet hem de uygulayıcı olma boyutları ayrı ayrı ele alınmıştır. Temel varsayım, erken dönem travmatik deneyimlerin romantik bağlamda obsesif-kompulsif semptomları artırabileceği ve bunun da bireyleri psikolojik açıdan saldırgan ilişki örüntülerine daha yatkın hale getirebileceğidir. Araştırma örneklemini, yaşları 18 ile 30 arasında değişen 306 birey oluşturmaktadır. Veriler; Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, İlişki Odaklı Obsesif-Kompulsif Belirti Envanteri, Partnere Yönelik Obsesif-Kompulsif Belirti Envanteri ve Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği – Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Yapılan aracılık analizleri, her iki obsesif-kompulsif belirti türünün de çocukluk travmaları ile psikolojik flört şiddeti arasındaki ilişkiyi anlamlı şekilde aracıladığını ortaya koymuştur. Bulgular, erken dönem ilişkisel travmaların yakın ilişkilerde obsesif düşünce ve davranış örüntülerine zemin hazırlayabileceğini; bunun da romantik ilişkilerde psikolojik saldırganlık riskini artırabileceğini göstermektedir. Genel olarak, sonuçlar psikolojik flört şiddetinin gelişimsel ve bilişsel arka planına dair önemli bir bakış sunmakta; özellikle erken travmayla ilişkili obsesif-kompulsif belirtilerin kişilerarası işlevsellik üzerindeki rolünü vurgulayarak, önleme ve terapi uygulamaları açısından anlamlı katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating role of relationship-centered and partner-focused obsessive-compulsive symptoms in the association between adverse childhood experiences and psychological dating violence. Both perpetration and victimization dimensions were examined separately. The primary hypothesis suggests that early traumatic experiences may heighten obsessive-compulsive symptoms within romantic contexts, which in turn may increase individuals' vulnerability to psychologically aggressive relationship patterns. The research sample consisted of 306 individuals aged between 18 and 30. Data were collected using the Childhood Trauma Questionnaire, the Relationship Obsessive–Compulsive Inventory, the Partner-Related Obsessive–Compulsive Symptom Inventory, and the Multidimensional Measure of Emotional Abuse – Short Form. Mediation analyses revealed that both types of obsessive-compulsive symptoms significantly mediated the relationship between childhood adversity and psychological dating violence. The findings indicate that early relational trauma may foster obsessive thought and behavioral patterns within close relationships, which in turn may elevate the risk of psychological aggression in romantic dynamics. Overall, the results offer important insight into the developmental and cognitive underpinnings of psychological dating violence. In particular, they highlight the role of obsessive-compulsive symptomatology linked to early adversity in shaping interpersonal functioning and provide valuable implications for prevention and therapeutic interventions.