An investigation of the reasons for university students' failure in basic english courses from the perspective of attribution theory
Atıf teorisi perspektifinden üniversite öğrencilerinin temel ingilizce derslerinde başarısız olmalarının nedenlerinin incelenmesi
- Tez No: 948869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
YANGIN, Esra. Atıf Teorisi Perspektifinden Üniversite Öğrencilerinin Temel İngilizce Derslerinde Başarısız Olmalarının Nedenlerinin İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin Temel İngilizce derslerinde başarısız olmalarının altında yatan nedenleri Weiner'in Atıf Teorisi perspektifinden inceleyerek, öğrencilerin akademik deneyimlerini nasıl yorumladıkları ve içselleştirdiklerine odaklanmaktadır. Nitel araştırma tasarımı benimsenerek, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde Türkçe eğitim veren programlara kayıtlı on iki lisans öğrencisiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Tüm katılımcılar temel İngilizce derslerinde en az bir kez başarısız olmuştur. Görüşmelerin tematik analizi üç ana tema ortaya çıkarmıştır: başarısızlıkların nedenselliği, algılanan nedenlerin istikrarı ve tekrar eden öğrencilerin kontrol inançları. Öğrenciler başarısızlıklarını içsel ve dışsal faktörlerin bir kombinasyonuna bağlamışlardır. Bazı öğrenciler, başarısızlıklarının değiştirilemez kişisel eksikliklerden kaynaklandığına inanarak öğrenilmiş çaresizlik örüntüleri sergilemişlerdir. Çalışma, atıf stillerinin öğrencilerin motivasyonu ve azmi üzerindeki etkisini vurgulamakta ve hedefli öğretim stratejileri ve kurumsal destek sistemlerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Genel olarak, araştırma yabancı dil eğitiminde akademik başarısızlığın daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve öğretmenler, tekrar eden öğrenciler ve yöneticiler için daha uyumlu öğrenme ortamları oluşturmak için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
YANGIN, Esra. An Investigation of the Reasons for University Students' Failure in Basic English Courses from the Perspective of Attribution Theory. Master's Thesis, Ankara, 2025. This study explores the underlying reasons behind university students' failure in Basic English courses through the lens of Weiner's Theory of Attribution, focusing on how students interpret and internalize their academic experiences. Adopting a qualitative research design, semi-structured interviews were conducted with twelve undergraduate students enrolled in Turkish-medium programs at a foundation university in Türkiye. All participants had failed at least once in their Basic English courses. Thematic analysis of the interviews revealed three key themes: locus of causality of failures, stability of the perceived causes, and control beliefs of repeat students. Students attributed their failures to a combination of internal and external factors. Some students exhibited patterns of learned helplessness, believing that their failures stemmed from unchangeable personal deficits. The study highlights the impact of attributional styles on students' motivation and persistence, emphasizing the need for targeted instructional strategies and institutional support systems. Overall, the research contributes to a deeper understanding of academic failure in foreign language education and offers practical implications for instructors, repeat students, and administrators to foster more adaptive learning environments.