Popüler sıfır-bilgi ispat algoritmalarının karşılaştırması ve analizi
Analysis and comparison of the popular zero-knowledge proof algorithms
- Tez No: 948886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, her hangi bir bilgi ifşa etmeden bilginin doğruluğunu ispat etmeyi amaçlayan sıfır bilgi ispatı şemalarının incelenmesi, elde edilen bilgiler ışığında çeşitli uygulama senaryoları için karşılaştırma ve analiz yapılarak bu senaryolara uygun şemaların önerilmesini amaçlamaktadır. Literatürdeki finans, sağlık, kurumsal ve genel amaçlı gerçek dünya uygulamaları da incelenmiş, bu uygulamalarda hangi şemaların kullanıldığı araştırılmıştır. Sıfır bilgi ispatı şemaları literatüre paralel kriterlere göre guruplandırılmış ve bu gurupları temsil eden güncel şemalardan birer algoritma ile uygulamalar geliştirilerek kanıt boyutu, kanıt üretim süresi, ispat süresi, ön kurulumla ihtiyaç duyup duymadığı gibi temel kriterler ışığında kıyaslanarak belli kullanım senaryoları için çeşitli önermelerde bulunulmuştur. Kıyaslanan tüm şemaların özellikle blok zinciri gibi merkeziyetsiz sistemlerin güvenlik ve gizlilik ihtiyaçlarını karşılamak konusunda kullanılabileceği görülmüştür. Zk-SNARK şemalarının görece kısa kanıt boyutuna rağmen ispat süresinin diğer şemalara kıyasla daha uzun olduğu, büyük miktarda bellek kullanımı ihtiyacı olduğu ve ön kuruluma ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir. Buna rağmen Bulletproofs şemalarının en kısa kanıt boyutuna sahip olan şema olduğu fakat bunun ispat süresini uzattığı görülmüştür. Zk-STARK şemalarının görece oldukça yeni olduğu buna rağmen vaad ettiği kanıt boyutu ve ispat süresi yanı sıra quantum sonrası dönem için bile güvenli olması nedeniyle oldukça gelecek vaad eden bir şema olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine zero-knowledge proof-of-knowledge schemes that seek to substantiate the veracity of information without divulging any confidential information. Additionally, the study aims to propose schemes that are well-suited for these scenarios by conducting a comparative analysis of various application scenarios and the information obtained. Additionally, real-world applications in finance, health, business and other general-purpose real-world applications as presented in the literature are analysed and the schemes used in these applications are investigated. Zero-knowledge proof schemes are grouped according to criteria parallel to those used in the literature. Applications are developed with an algorithm from the current schemes representing these groups and compared in the light of basic criteria such as proof size, proof generation time, proof verification time and whether pre-installation is required. Various suggestions are made for certain usage scenarios. It was determined that all of the compared schemes are capable of meeting the security and privacy needs of decentralized systems, such as blockchains. Zk-SNARK schemes were found to have a relatively short proof size, but a longer proof time than other schemes, require a significant amount of memory usage and necessitate pre-installation. However, Bulletproof schemes are found to have the shortest proof size, although this increases the proof time. Zk-STARK schemes are relatively new, but they are highly secure, even for the post-quantum era and offer the promised proof size and proof time.