29 yaş altı ve üstü kadınlarda servikal tarama testlerinin sonuçlarının araştırılması
Research on cervical cancer screening test results between women under and over the age 29
- Tez No: 948894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğe başvuran 29 yaş altı ve 29 yaş üzeri kadınlarda servikal tarama test sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Sitolojik ve histopatolojik bulguların yaş gruplarına göre dağılımı incelenerek, mevcut tarama yaş sınırlarının geçerliliği değerlendirilmiş ve özellikle genç yaş grubunda yüksek riskli HPV tiplerinin varlığı ile ortaya çıkabilecek potansiyel riskler araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2020–01.04.2025 tarihleri arasında retrospektif olarak yürütülen bu çalışmada, servikal tarama testlerine başvuran kadınlar yaş gruplarına göre sınıflandırıldı. Sitolojik değerlendirme Bethesda sistemine göre yapıldı; HPV test sonuçları ve varsa kolposkopik biyopsi, LEEP ve konizasyon bulguları analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen kadınların %83,1'i 29 yaşın üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare cervical cancer screening test results between women under and over the age of 29 who presented to the outpatient clinic of Istanbul Training and Research Hospital and to evaluate the distribution of cytological and histopathological findings as well as HPV positivity rates by age group. Methods: This retrospective study included women screened between 2020 and 2025. Participants were categorized by age. Cytology was reported according to the Bethesda system. HPV test results, colposcopic biopsy, LEEP, and conization findings were also analyzed. Results: Among the participants, 83.1% were over the age of 29.