Glioblastoma hastalarında total beyin hacmi ile glioblastoma hacminin anatomik ve stereolojik olarak karşılaştırılması
A comparative anatomical and stereological analysis of total brain volume and glioblastoma volume in patients with glioblastoma
  1. Tez No: 948893
  2. Yazar: MEHMET ÖTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Glioblastoma Multiforme (GBM), glioblastoma olarak adlandırılan glial hücre kaynaklı, yüksek dereceli maligniteye sahip olan bir beyin tümörüdür. Tedavi edilebilirliği düşük olan tümör olup, hızlı ilerleme gösteren, hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde negatif etkileyen ve tedaviye dirençli olan bir hastalıktır. Bu çalışmada glioblastoma tanısı almış, 40-60 yaş aralığında 15 kadın ve 15 erkek toplam 30 hastanın radyolojik beyin MR görüntülerinin retrospektif olarak arşivden harici bellek vasıtası alınmıştır. Kadın ve erkek glioblastoma hastaları olarak ayrılmış her iki gruptaki her hastadan elde edilen ortalama 25 beyin MR görüntüsü ve aynı görüntülerde glioblastoma bölgesi bulunduğu ortalama 7 beyin MR görüntüsü üzerine stereolojik yöntemlerin uygulanmasını sağlayan SHTEREOM 1.0 hazır programı kullanılarak total beyin hacimleri ve beyinde glioblastoma bölgelerinin hacimleri ölçüldü. Ölçüm için programda yer alan noktalı alan ölçüm cetveli kullanıldı. Stereolojik yöntem, beyin gibi kompleks ve asimetrik yapıların hacimsel analizinde tarafsız ve yüksek güvenilirlik sağlayan bir tekniktir. Elde edilen hacim ölçümlerin normal dağılıp dağılmadığına Shapiro-Wilk ve Skewness-Kurtosis testleri ile bakılmış ve ölçümler normal dağıldığından dolayı değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson kolerasyon analizleri tabi tutulmuştur. Hesaplamalarda SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.26) istatistik paket programı kullanılmıştır. Total beyin hacim değeri açısından kadın grubu erkek grubundan düşük hacme sahipken glioblastoma hacim değeri açısından kadın grubu erkek grubuna göre yüksek hacme sahip olduğu tespit edildi. Glioblastoma hacminin total beyin hacmine oranı açısından kadın ve erkek hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p˂0,05).
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM), commonly referred to as glioblastoma, is a high-grade malignant brain tumor originating from glial cells. It is a tumor with low treatability, demonstrating rapid progression, significantly impairing the patient's quality of life, and showing resistance to treatment. In this study, brain MR images of a total of 30 patients diagnosed with glioblastoma (15 female and 15 male, aged between 40–60 years) were retrospectively collected from the archive via external storage devices. The patients were divided into female and male glioblastoma groups. On average, 25 MR brain images per patient and approximately 7 images containing glioblastoma regions per patient were analyzed. Using the SHTEREOM 1.0 software, which enables the application of stereological methods on these images, total brain volumes and volumes of glioblastoma regions were measured. The program's point grid scale was used for volumetric estimations. Stereological methods are unbiased and highly reliable techniques for volumetric analysis of complex and asymmetric structures such as the brain. The distribution of volumetric data was assessed using the Shapiro-Wilk and Skewness-Kurtosis tests. Since the data were normally distributed, independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analyses were applied. Statistical analyses were conducted using SPSS (IBM SPSS for Windows, version 26). While the female group had a lower volume than the male group in terms of total brain volume value, the female group had a higher volume than the male group in terms of glioblastoma volume value.