İnme tanısı ile takip edilen hastalarda yutma kaslarının morfolojisinin disfaji ile ilişkisi
Relationship between swallowing muscle morphology and dysphagia in patients followed up with stroke
- Tez No: 948911
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA GÜRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beyin Hasarı Rehabilitasyonu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Disfaji, bolusun ağız boşluğundan farinks ve özofagus yoluyla mide girişine transferindeki bozukluk olarak tanımlanır. Disfaji, malnütrisyon, dehidratasyon ve aspirasyon pnömonisine neden olabilir. İnme sonrası disfaji sık görülmektedir. Ultrasonografinin (US) yutma kaslarını değerlendirmede güvenilir bir yöntem olduğu gösterilmiştir. İnmeli hastalarda yutma kas kütlesinin US ile değerlendirildiği az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı disfajisi olan ve olmayan inmeli hastalarda US ile yutma kaslarının morfolojisinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirme parametrelerinin yutma fonksiyonu üzerine etkisinin belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: Bu araştırmaya inme tanısı ile yatan 40 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hastaların beslenme durumunu değerlendirmek için Mini Nutrisyonel Değerlendirme-Kısa form (MNA-SF), oral alım derecelendirmesi için Fonksiyonel Oral Alım Skalası (FOIS) ve yutma bozukluğu değerlendirmek için Yeme Değerlendirme Aracı (EAT-10) kullanıldı. İnmeye bağlı fonksiyonel durum Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FIM) ile değerlendirildi. US ile bilateral masseter ve temporal kaslar ve mylohyoid kas kalınlıkları, geniohyoid ve bilateral digastrik anterior kasların enine kesit alanları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya disfajisi olan 21 hasta ve disfajisi olmayan 21 hasta olmak üzere toplam 42 inme tanılı hasta dahil edildi. Disfajisi olan hastaların yaş ortalaması daha yüksekti (p=0,004). Hastalar inme nedeni, hemipleji tarafı, lezyon yerleri ve inme tarihinden değerlendirmeye kadar geçen süre bakımından benzer olarak değerlendirildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Dysphagia is defined as the impairment to transmit bolus from the oral cavity to the stomach through the pharynx and esophagus. Impaired swallowing can cause malnutrition, dehydration, and aspiration pneumonia. Dysphagia is common after stroke. -Ultrasonography (US) has been shown to be a reliable method for assessing swallowing muscles. There are few studies in which swallowing muscle mass was evaluated with US in stroke patients. The aim of this study was to examine the morphology of swallowing muscles using US in stroke patients with and without dysphagia and to determine the effects of these evaluation parameters on swallowing function. Materials and methods: Patients over 40 years of age who were hospitalized with a diagnosis of stroke were included in this study. Mini Nutritional Assessment-Short form (MNA-SF) was used to assess nutritional status of patients, Functional Oral Intake Scale (FOIS) was used to assess oral intake, and Eating Assessment Tool (EAT-10) was used to assess swallowing disorders. Functional status due to stroke was evaluated using Functional Independence Measure (FIM). Bilateral masseter and temporal muscles, mylohyoid muscle thicknesses, and cross-sectional areas of geniohyoid and bilateral digastric anterior muscles were assessed using US. Results: A total of 42 stroke patients, 21 patients with dysphagia and 21 patients without dysphagia, were included in the study. The mean age of patients with dysphagia was higher (p=0.004). Patients were evaluated to be similar in terms of stroke cause, hemiplegia side, lesion locations, and time from the stroke date to evaluation (p>0.05).