Akut inme tanısıyla yoğun bakıma kabul edilen diyabetik olmayan hastalarda başvuru anındaki hipergliseminin akut böbrek hasarı gelişimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of admission hyperglycemia on acute kidney injury in non-diabetic patients with the ICU admi̇ssi̇on of diagnosis of acute stroke
- Tez No: 435465
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç:Akut böbrek hasarı (ABH) yoğun bakımdaki hasta populasyonunda %5-%30 oranında görülmekte ve yoğun bakımda ABH gelişen olgularda mortalite %40-90'a ulaşmaktadır. Yoğun bakımda ABH gelişmi mortaliteyi ciddi biçimde arttıran, yoğun bakımda kalış süresini uzatan, diyaliz ve diğer pahalı tedavi yöntemlerini gerekli kılarak maliyeti artıran önemli bir problemdir.Yoğun bakımda sıklıkla karşılaşılan bir faktör olan hipergliseminin diyabetik olmayan hastalarda da çeşitli kritik durumlarda mortalite ve morbiditeyi arttırdığı yapılan çalışmalarla vurgulanmış ancak, hipergliseminin ABH gelişimi üzerine etkisini inceleyen çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmamızda yaşamı tehtid eden kritik durumlardan biri olan akut inme ile yoğun bakıma kabul edilen diyabetik olmayan hastalarda başvuru anındaki hipergliseminin ciddi bir organ yetmezliği olan ABH insidansını arttırıp arttırmadığını değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2010- 2014 yılları arasında Dicle Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi ya da Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesine iskemik/ hemorajik inme ayırımı yapılmaksızın akut inme tanısıyla kabul edilen, diyabetes mellitus ve kronik böbrek hastalığı olmayan 520 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, yoğun bakımda kalış süresi,klinik sonuçları, akut dönemde çalışılan CRP değeri, hastaneye başvuru anında çalışılan kan örneklerinden serum glukoz değeri ve kreatinin değeri kaydedildi. ABH gelişimini takip etmek için yatış süresince günlük çalışılan kreatinin değerleri incelendi. ABH tanısı KDIGO kriterleri doğrultusunda koyuldu. Başvuru anındaki hiperglisemi serum glukoz değerinin ≥126 mg/dl olmasına göre belirlendi. Hastalar Hiperglisemi ve ABH gelişimine göre 4 gruba ayrıldı. Veriler regresyon analizi ve ROC analizi ile istatistiksel olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 249'u (%47.9) erkek 271'i (%52.1) kadındı. Çalışma populasyonunda yaş ortalaması 68.6 ± 17.0 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute kidney injury (AKI) affects upto 30% of patients admitted to the ICU. When AKI develops mortality increases to 40-90 % during a critical illness. AKI increases mortality, prolongs in-hospital stays and augments costs by requiring expensive treatment modalities like dialysis. Hyperglycemia is one of the frequently encountered problem among ICU population. Previous studies have shown hyperglycemia is associated with poor prognosis even in non-diabetic patients with critical conditions. However its not well known the relationship between hyperglycemia and development of AKI in criticly ill patients. In ligth of these data we investigated the association between admission hyperglycemia and incidence of AKI in non-diabetic patients diagnosed with acute stroke which is a life threatining condition. Methods: This study included 520 patients without diabetes and chronic kidney disease admitted in the acute phase of stroke to the medical or neurology ICU of Dicle University Education and Training Hospital between the dates of 2010-2014. Patient data were analyzed retrospectively. Demographic features, comorbid illness, length of stay in the ICU, clinical outcome, serum glucose and creatinine levels obtained at the admission were recorded. Daily serum creatinine levels were assessed for detection of AKI on follow up. CPR levels obtained in the acute phase of stroke were recorded. AKI diagnosis based on KDIGO guideline and admission hyperglycemia assumed to be serum glucose of ≥ 126 mg/dl, Patients were divided into 4 groups according to development of admission hyperglycemia and/or AKI. Regression analysis and ROC analysis was applied on data set. Results: 249 (% 47.9) of patients were male and 271 (%52.1) were women. Mean age was 68.6 ± 17.0 years. Mean admission serum glucose in AKI group was 156 mg/dl±55.1 whereas in non-AKI group was 132 mg/dl ± 46,1.