Yoğun bakım ünitesinde akut inme tanısı ile takip edilen hastalarda inflamasyon belirteçlerinin mortalite üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of inflammation markers on mortality in patients with A diagnosis of acute stroke in the intensive care unit
  1. Tez No: 645404
  2. Yazar: UFUK MERT ERGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İç Hastalıkları, Neurology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: İnme tüm dünyada yüksek prevalansta görülmesi, mortalite ve morbiditeye sebep olması nedeniyle majör halk sağlığı sorunudur. Akut inme sonrası başlayan inflamatuar yanıt, iskemik veya hemorajik beyin hasarı sonrası sekonder yaralanmayı içeren önemli bir patolojik süreç olarak kabul edilir. İnflamatuar süreçte; plateletler de inflamasyonda görev alır ve kemokin sitokin üretiminden sorumludurlar. Dokulardan salınan kemokinler ve sitokinler periferik dolaşımdaki lökositlerin yaralanan bölgeye sızmasını teşvik eder. Periferik dolaşımdaki lökositler arasında nötrofiller, beyin hasarında önemli bir aracı olarak kabul edilir. Şimdiye kadar birçok çalışma nötrofillerin yaralanan beyin bölgesine sızmasının beyin hasarını arttırdığını göstermiştir. Beyin hasarında lenfositlerin rolü ise tartışmalı olmakla birlikte bazı alt lenfosit tipleri inflamatuar yanıtta görev alır. Yoğun bakım ünitesinde yatırılan hastaların prognozunu belirlemek önemlidir. Akut inme tanılı hastalar yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar arasında önemli bir yer tutmaktadır. Biz de bu çalışmamızda yoğun bakım ünitesine yatırılan akut inmeli hastalarda nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve platelet/lenfosit oranı (PLO) nın prognoza etkisini belirlemeye çalıştık. Materyal ve metot: Bu çalışmaya OCAK 2012- KASIM 2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi ile Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan 400 akut inme tanılı hasta dahil edildi. Akut inme, iskemik ve hemorajik inme olarak tanımlandı. Çalışma retrospektif olarak dizayn edildi. Hastaların demografik özellikleri, etiyoloji ve komorbid durumları, laboratuvar bulguları hasta dosyalarından alındı. Yoğun bakımda yatış süreleri ve klinik sonuçları kaydedildi. Hastaların nötrofil/lenfosit oranına (NLO) ve platelet/lenfosit oranına (PLO) bakıldı. Hastalar ölenler (grup1) ve yaşayanlar (grup2) olarak sınıflandırıldı. Çalışılan parametreler ile iki grup karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalar, ölenler (grup1) (n=227) ve yaşayanlar (grup2) (n=173) olarak sınıflandırıldı. Ölen grupta yaş, yatış süresi, sistolik kan basıncı, lökosit sayısı, nötrofil sayısı, trombosit sayısı, kan şekeri, kreatin, CRP, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO) yaşayan grupla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ve daha yüksek bulundu (p1 olan hasta gruplarında mortalite daha yüksek ve genel sağ kalım daha kötüydü. Sonuç: Yoğun bakım ünitesinde akut inme sebebiyle takip ve tedavi edilen hastalarda NLO, PLO, CRP değerleri yüksek olan hastaların mortalitesi daha yüksek bulundu. Bu hastaların genel sağ kalımları daha kötüydü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The stroke is a major public health problem due to its high prevalence worldwide, causing mortality and morbidity. The inflammatory response that begins after acute stroke is considered to be an important pathological process involving secondary injury after ischemic and hemorrhagic brain injury. In the inflammatory process; platelets also play a role in inflammation and are responsible for chemokine cytokine production. The chemokines and cytokines released from injured tissues promote the infiltration of peripheral circulating leukocytes to the injured sites. Neutrophils among the peripheral circulating leukocytes are considered an important mediator in brain damage. So far, many studies demonstrated that infiltration of neutrophils into the injured brain area increases brain damage. Although the role of lymphocytes in brain injury is controversial more experimental evidences demonstrated that some specific subtypes of lymphocytes play key roles in the inflammatory response to brain injury. It is important to determine the prognosis of patients hospitalized in the intensive care unit. Patients with acute stroke have an important place among patients in need of intensive care. In this study, we tried to determine the effect of neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) and platelet / lymphocyte ratio (PLR) on prognosis in patients with acute stroke Materials and Methods: 400 acute stroke patients who were hospitalized in Dicle University Hospital Internal Medicine Intensive Care Unit and Neurology Intensive Care Unit between January 2012 and November 2019 were included in this study. Acute stroke defined as ischemic and hemorrhagic stroke. The study was designed retrospectively. The demographic characteristics, etiologies, comorbid diseases and laboratory findings of patients were taken from patient files. Length of stay and clinical results in the intensive care unit were recorded. Neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLR) were measured. Patients were classified as deceased (group 1) and survivors (group2). Two groups were compared with the parameters studied. Results: Patients were classified as deceased (group1) (n:227) and survivors (group2) (n:173). Age, length of stay, systolic blood pressure, leukocyte count, neutrophil count, platelet count, blood glucose, creatine, CRP, neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), platelet / lymphocyte ratio (PLR) were found to be statistically significant in the deceased group compared to the surviving group. And these parameters were higher in group 1 than group 2(p 1. Conclusion: Mortality of patients with high NLR, PLR and CRP values was found to be higher in patients who were followed up and treated for acute stroke in the intensive care unit. Overall survival of these patients was worse.