Smartphone-based 3D cloud scanning as a semi-professional documentation tool for the relocation of architectural heritage: The case of Pormehr House, Gilan, Iran
Mimari mirasın taşıma amaçlı belgelenmesinde yarıprofesyonel bir yöntem olarak akıllı telefon tabanlı 3B bulut tarama: İran, Gilan, Pormehr Evi örneği
- Tez No: 948919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ELİF SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Open-air museums in Iran are dedicated to preserving traditional architectural heritage, showcasing diversity, documenting traditional construction techniques, and making it accessible to the broader public by relocating vernacular architecture to museum sites. Prior to relocation, the architectural and structural features of these buildings, which were primarily constructed from natural materials, were meticulously documented to facilitate accurate reconstruction at the museum site. However, the loss of numerous building elements during the relocation of rural architecture between 1976 and 1978 highlighted the importance of precise three-dimensional (3D) documentation prior to dismantling. In this context, digital techniques such as 3D modeling and scanning gain increasing attention. While 3D modeling produces scaled but abstract digital representations, 3D scanning enables the generation of highly accurate digital copies. However, professional 3D scanning requires high-tech equipment and technical expertise. This study aims to experience and evaluate both 3D documentation methods and their practical applicability by young academics and students. In this study, the use of smartphone-based 3D scanning as a complementary documentation tool used by semi-professionals prior to the transfer of architectural heritage to Iranian open-air museums was examined through the example of PorMehr House, which was transferred to the Gilan Open-Air Museum in 2006. A SWOT analysis based on practical experience reveals the strengths, weaknesses, opportunities and threats associated with both approaches. The findings suggest that smartphone-based 3D scanning by semi-professionals, under specific conditions, supplements traditional documentation methods.
Özet (Çeviri)
İran'daki açık hava müzeleri, geleneksel mimari mirası korumaya, çeşitliliği sergilemeye, geleneksel inşaat tekniklerini belgelemeye ve yerel mimari mirası müze alanlarına yerleştirerek daha geniş bir kitleye erişilebilir kılmaya adanmıştır. Bu nedenle doğal malzemelerden inşa edilen bu yapıların mimari ve yapısal özellikleri, sökülüp müze alanında yeniden inşa edilmelerini kolaylaştırmak adına ayrıntılı olarak belgelenmektedir. Ancak, 1976 ve 1978 yılları arasında kimi örneklerin taşınması sırasında çok sayıda yapı elemanının kaybolması, hassas üç boyutlu (3B) belgelemenin önemini vurgulamıştır. Bu bağlamda, 3B modelleme ve tarama gibi dijital teknikler giderek önem kazanmıştır. 3B modelleme ölçekli ancak soyut dijital temsiller üretirken, 3B tarama ise gerçeğe yakın dijital kopyaların oluşturulmasını sağlar. Ancak, profesyonel 3B tarama yüksek teknoloji ürünü ekipman ve teknik uzmanlık gerektirir. Bu çalışma, hem 3B belgeleme yöntemlerini hem de bunların genç akademisyenler ve öğrenciler tarafından pratik uygulanabilirliğini deneyimlemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, mimari mirasın İran açık hava müzelerine taşınması öncesinde akıllı telefon tabanlı 3 boyutlu tarama yönteminin yarı profesyoneller için tamamlayıcı bir dokümantasyon aracı olarak kullanımı, 2006 yılında Gilan Açık Hava Müzesi'ne taşınan PorMehr Evi örneği üzerinden incelenmiştir. Pratik deneyime dayalı bir SWOT analizi, her iki yaklaşımla ilişkili güçlü yönleri, zayıflıkları, fırsatları ve tehditleri ortaya koyar. Bulgular, yarı- profesyoneller tarafından gerçekleştirilen akıllı telefon tabanlı 3D taramanın, belirli koşullar altında, geleneksel dokümantasyon yöntemlerini destekleyebileceğini göstermektedir.