Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin sağlık okuryazarlığı ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Examination of health literacy and physical activity levels of university students
  1. Tez No: 948935
  2. Yazar: ÖKKEŞ DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Üniversitede Öğrenim Gören Öğrencilerin Sağlık Okuryazarlığı ve Fiziksel Aktivite Düzeylerinin İncelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya Van Yüzüncü Yıl Üniversite'sinde eğitim gören 18-40 yaş aralığında toplamda 408 öğrenci çalışmaya dahil edildi. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli uygulandı. Katılımcılara IPAQ (International Physical Activity Questionnaire) kısa form anketi ve Sağlık Okuryazarlığı kısa form ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizler için Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS; IBM Corp, Armonk, NY) kullanıldı. Veriler p0.05). Sonuç olarak, çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin iyi düzeyde olduğu, sağlık okuryazarlığı düzeylerinde ise fakülteler arası farklılıkların olduğu görüldü. Bu durum, özellikle sağlıkla ilgili alanlarda eğitim alan öğrencilerin daha bilinçli davranışlar sergilediğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam alışkanlıklarının desteklenmesinde eğitim programlarının önemine işaret etmektedir. Bu doğrultuda, yükseköğretim kurumlarında sağlık okuryazarlığına yönelik bilinçlendirme çalışmaları ile fiziksel aktiviteyi teşvik eden programların yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the Health Literacy and International Activity Levels of University Students. A total of 408 students between the ages of 18-40 studying at Van Yuzuncu Yil University were included in the study. The screening model, one of the beautiful research methods, is used in the study. Participants are given the IPAQ (International Physical Activity Questionnaire) short-form survey and Health Literacy short-form performance. Statistical Package for Social Sciences (SPSS; IBM Corp, Armonk, NY) was used for statistical analysis. Data were evaluated at the p0.05). In conclusion, it was observed that the physical activity levels of the university students participating in the study were at a good level, while there were differences in health literacy levels between faculties. This indicates that students in health-related fields tend to exhibit more conscious behaviors. The findings highlight the importance of educational programs in promoting healthy lifestyle habits among university students. In this context, it is recommended to expand awareness-raising initiatives on health literacy and to implement programs that encourage physical activity in higher education institutions.