Impacts of digital protectionism on digital trade
Dijital korumacılığın dijital ticaret üzerindeki etkileri
- Tez No: 948940
- Danışmanlar: PROF. DR. INGO BORCHERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Covid-19 pandemisi sırasında önemli ölçüde hız kazanan ve dünya genelinde yaygınlaşan dijitalleşmenin etkileri, ticarete de yansımıştır. Dijital ticaret, taraflara sağladığı maliyet avantajları ve hızlı ve kolay erişim imkânı gibi faktörlerle dünya genelinde ilerleme kaydetmektedir. Dijital ticaretin önem kazandığı küresel yapıda, ticari tarafları her türlü olumsuz koşula karşı korumak amacıyla dijital korumacılık kavramı ön plana çıkmıştır. Dijital korumacılığın gereklerine değinen bu çalışmanın amacı, dijital korumacılığın dijital ticaret üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu kapsamda, dijital ortamda ticarete uygun kabul edilen 12 farklı hizmete ait 2005-2020 dönemi ticaret (ihracat) verileri elde edilmiştir. Devletlerin karşılıklı olarak imzaladığı ticaret anlaşmalarında dijital korumacılığa yönelik oluşturdukları hükümlerin farklı açılardan değerlendirilmesiyle, dijital hizmet ticareti üzerindeki etkiler tahmin edilmiştir. Analizde birincil tahmin yöntemi olarak PPML (Poisson Pseudo Maximum Likelihood) tahmin yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, OLS (En Küçük Kareler) tahmin yöntemiyle elde edilen sonuçlara da yer verilmiştir. Çekim modeline dâhil edilen sabit değişkenler için elde edilen sonuçlarda, mesafe değişkeninin yüksek anlamlılık düzeyinde negatif etkide bulunduğu görülmüştür. Öte yandan, sınırdaşlık ve ortak resmi dil değişkenlerinin yüksek anlamlılık düzeyinde pozitif etkide bulunduğu belirlenmiştir. Dijital korumacılık parametrelerinin oluşturduğu etkiler değerlendirildiğinde; dijital ticarete ilişkin hükümler, veri koruma hükümleri, elektronik kimlik doğrulama, imza veya dijital sertifikalara ilişkin hükümler ile internete erişim ve kullanım ilkeleri parametrelerinin dijital hizmet ticaretini yüksek anlamlılık düzeyinde pozitif etkilediği saptanmıştır. Buna karşılık, belirli uluslararası standartları tanıyan veri koruma hükümleri parametresinin tahmininde yüksek anlamlılık düzeyinde negatif bir etki elde edilmiştir. Bu parametrelere ilişkin OLS ve PPML tahmin sonuçları birbiriyle tutarlıdır. Ancak dijital korumacılığın etkisini değerlendirmek için dâhil edilen diğer bazı parametrelerde, şeffaflığa ilişkin hükümler OLS tahmininde anlamlı olmayan negatif bir etki gösterirken, PPML tahmininde anlamlı negatif bir etki ortaya koymaktadır. Her iki tahmin yöntemi de fikri mülkiyetle ilgili hüküm parametresi için anlamlı olmayan negatif bir etki bulmuştur. Gümrük prosedürlerinin otomasyonu veya gümrük veri değişim sistemi parametresi, OLS tahmininde yüksek anlamlılık düzeyinde pozitif bir etki gösterirken, PPML tahmininde negatif etkinin anlamlı olmadığı görülmüştür. Tüketici koruma hükümleri parametresi, OLS tahmininde anlamlı olmayan pozitif bir etki verirken, PPML tahmininde anlamlı pozitif bir etki göstermektedir. Son olarak, yazılımın kaynak koduna erişim veya transferine yönelik yasaklara ilişkin hükümler, her iki tahmin yönteminde de negatif bir etki üretmiş olsa da, PPML yöntemiyle elde edilen sonuçta bu etkinin anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, dijital korumacılığın dijital ticaret üzerinde çok boyutlu etkiler yarattığını ortaya koymakta ve ülkeler arası dijital ticaret politikalarının şekillendirilmesinde dikkatli bir denge kurulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of digitalisation, which have become widespread worldwide and accelerated significantly during the Covid-19 pandemic, are also reflected in trade. Digital trade is making progress worldwide with factors such as the cost advantages it provides to the parties and the provision of fast and easy access. In the global structure where digital trade has gained importance, the concept of digital protectionism has come to the fore to protect commercial parties from all kinds of negative conditions. The aim of this study, which touches on the requirements of digital protectionism, is to examine the effects of digital protectionism on digital trade. In this context, the trade values (exports) of 12 different services deemed suitable to be traded in the digital environment were obtained for 2005-2020. The effects on digital services trade have been estimated by considering the provisions created by the states for digital protectionism from different perspectives in the trade agreements they have signed mutually. The PPML estimation method was used as the primary estimation method in the analysis. In addition, the results obtained from the OLS estimation method are also included. In the results obtained for the constant variables included in the gravity model, it was observed that the distance variable had a negative effect at a high significance level. On the other hand, it was determined that the contiguity and common official language variables had a positive effect at a high significance level. Considering the effects created by the parameters on digital protectionism, it has been found that the provisions on digital trade, provisions on data protection, provisions on electronic authentication and signatures or digital certificates, and principles on access to and use of the internet parameters affect digital service trade positively with high significance. On the other hand, the negative effect was obtained with a high significance level in estimating the data protection provisions recognising certain international standards parameters. OLS and PPML estimations for these parameters are consistent with each other. However, in other parameters included for the effect of digital protection, the provisions on the transparency parameter give a non-significant negative effect in the estimation of OLS, while it gives a significant negative effect in the estimation of PPML. Both estimation methods found a non-significant negative effect for the Intellectual property-related provisions parameter. While the Provisions on custom procedures automatization or custom data exchange system parameter gave a highly significant positive effect in the estimation of OLS, the negative effect in the PPML estimation was insignificant. While the Provisions on consumer protection parameter include a non-significant positive effect for OLS estimation, there is a significant positive effect for PPML. Finally, while the provisions on prohibitions to the transfer or access to source code of software parameter have a negative effect on both estimation methods, this effect is not significant in the result obtained from the PPML method.