5-8 yaş arasındaki koklear implant kullanan çocuklarda duyusal işlemleme ve çalışma belleğinin değerlendirilmesi
Evaluation of sensory processing and working memory in 5-8 year old children using cochlear implants
  1. Tez No: 948955
  2. Yazar: SERKAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, 5-8 yaş arasında koklear implant kullanan çocukların duyusal işlemleme ve çalışma belleği becerisi değerlendirilip, koklear implant kullanan çocuklarda bu beceriler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 26 koklear implant kullanıcısı birey dahil olmuştur. Duyusal işlemlemeyi değerlendirmek için Duyusal İşlemleme Ölçeği - Ev Formu, çalışma belleğinin değerlendirilmesi için 5-10 Yaş Grubu Çocuklara Yönelik Geliştirilmiş Çalışma Belleği Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre duyusal işlemleme ölçeğinde koklear implant kullanan çocuklar akranlarına kıyasla düşük puan ortalaması elde etmiştir ancak bu fark minimal düzeydedir. Çalışma belleği ölçeğinde ise katılımcıların %65,4'ü düşük veya çok düşük skorlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the sensory processing and working memory skills of children aged 5–8 years who use cochlear implants and to examine the relationship between these skills in children with cochlear implants. A total of 26 individuals using cochlear implants were included in the study. The Sensory Processing Measure – Home Form was used to assess sensory processing, and the Working Memory Scale Developed for Children Aged 5–10 Years was used to assess working memory. According to the findings obtained from the research, children using cochlear implants had a lower average score on the sensory processing scale compared to their peers; however, this difference was minimal. On the working memory scale, 65.4% of the participants obtained low or very low scores. No significant relationship was found between the two skills; however, a moderately negative and statistically significant linear relationship was observed between the visual working memory subscale and vision (r = -0.402; p < 0.05), as well as in the planning and ideas section (r = -0.399; p < 0.05).