Sosyal medyada dini etkileşimde bulunan üniversite gençliği: Siirt Üniversitesi örneği
University youth engaging in religious interaction on social media: a case study of Siirt University
  1. Tez No: 948962
  2. Yazar: ŞEYMA SEVGİ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, dijital çağın sunduğu yeni iletişim biçimlerinin dinî yaşantı üzerindeki etkilerini, üniversite gençliği bağlamında ele alarak, sosyal medyada gerçekleşen dinî etkileşimlerin mahiyetini Siirt Üniversitesi örneği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle tasarlanmış olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat tekniği tercih edilmiştir. Siirt Üniversitesi'nde lisans düzeyinde eğitim gören öğrenciler arasından kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen otuz iki katılımcı ile gerçekleştirilen mülakatlar, betimsel analiz ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin sosyal medyayı sadece bilgi edinme amacıyla değil, aynı zamanda dini kimliklerini ifade etme, dini pratiklerini sürdürebilme ve benzer inanca sahip bireylerle etkileşim kurma aracı olarak da yoğun biçimde kullandıklarını ortaya koymaktadır. Çalışma, sosyal medyanın bireylerin dini algı, tutum ve davranışları üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir şekilde ele alırken, dijitalleşmenin dinî yaşantıya getirdiği yenilikler kadar, beraberinde doğurduğu kırılmalara da dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, sosyal medya platformlarının genç bireylerin dini gelişim sürecinde oynadığı rol hem fırsatlar hem de riskler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, dijitalleşmenin dinî iletişimde yeni bir paradigmanın habercisi olduğunu göstermekte; gelecekte yapılacak araştırmalara da kavramsal ve yöntemsel zemin sunmaktadır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların, sosyal medyada dini içeriklerle etkileşimde bulunurken çoğunlukla bu içerikleri takip ettikleri ancak paylaşım yapma ya da yorumda bulunma konusunda temkinli davrandıkları; dini içeriklerin kaynağına önem verdikleri ve sosyal medyayı hem bireysel dini kimliklerini ifade etme hem de dini bilgiye ulaşma aracı olarak kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the nature of religious interactions occurring on social media within the context of university youth, focusing on the case of Siirt University, in order to explore the impact of new forms of communication introduced by the digital age on religious life. Designed as a qualitative study, this research employed semi-structured interviews as its primary data collection method. Interviews were conducted with thirty-two participants, selected via the snowball sampling technique from undergraduate students at Siirt University, and analyzed using descriptive analysis. The findings reveal that students use social media not only for obtaining religious information but also as a means of expressing their religious identity, maintaining religious practices, and interacting with individuals who share similar beliefs. The study addresses the multifaceted effects of social media on individuals' religious perceptions, attitudes, and behaviors, drawing attention to both the innovations and disruptions brought about by digitalization in religious life. In this context, the role of social media platforms in the religious development of young individuals is evaluated within a framework that considers both opportunities and risks. The results indicate that digitalization signals a new paradigm in religious communication and provides a conceptual and methodological foundation for future research. The study also finds that participants mostly engage with religious content passively—preferring to follow rather than share or comment-while placing importance on the credibility of content sources and using social media both to express their individual religious identity and to access religious knowledge.