Seçici lazer ergitme yöntemiyle üretilen CoCrMo numunelerde farklı üretim parametreleri ve toz boyutunun yoğunluk ile yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisi
Effect of different production parameters and powder size on density and surface roughness in CoCrMo samples produced by selective laser melting method
  1. Tez No: 948963
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM İBİCEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE YURTKURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Eklemeli imalat teknolojisi, günümüz teknolojileri arasında ön plana çıkan; sunduğu fayda, maliyet, gerçekleştirilebilirlik ve hurda atık konularında optimum fayda sağlayan bir üretim metodu olmaya başlamıştır. Mühendislik alanındaki malzeme, yazılım ve lazer teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak havacılık, otomotive, enerji ve sağlık alanında istenen çok karmaşık ve farklı mukavemet, sertlik, yoğunluk gibi özellikler istenen malzemelerde tek bir üretim metodu ile eklemeli imalatlarda ulaşmak mümkündür. Seçici lazer ergitme yöntemi, istenen fonksiyonlara sahip malzeme üretme konusunda önde gelen eklemeli imalat yöntemlerinden biridir. İstenen malzeme özelliklerini yüksek oranda karşılayabilmektedir. Bu üretim yönteminde üretim parametreleri, nihai ürün üzerinde büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla, üretim metodlarında istenilen ürünü elde etmek için optimum parametreler kullanılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında seçici lazer ergitme yöntemiyle farklı tarama stratejileri ve parametrelerde üretilen numuneler üzerinde yüzey pürüzlülüğü, yoğunluk ve diğer özellikler bakımından araştırma yapılmıştır. İki farklı toz boyut aralığında (0-53 µm ve 20-53 µm) sabit katman kalınlığında lazer gücü, tarama hızı, tarama mesafesi ve lazer dengeleme parametreleri 23 farklı kombinasyonda değiştirilerek küçük kübik numuneler (12x12x12 mm³) üretilmiştir. Bu numunelerin yoğunlukları Arşimet prensibi ve optik mikroskop görüntülemesi yardımıyla ölçülmüş ve yoğunluk cevabı üzerinden sıralama yapılarak 5 numune seçilmiş ve sonraki testler gerçekleştirilmiştir. Üretilen parçalar üzerinde yüzey pürüzlülüğü değeri esas alınarak mekanik testler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak iki farklı toz boyut aralığı için yüzey pürüzlülük ve yoğunluk değeri açısından kullanılacak optimum parametreler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing technology has become a production method that stands out among today's technologies and provides optimum benefit in terms of benefit, cost, realisability and scrap waste. Depending on the developments in materials, software and laser technologies in the field of engineering, it is possible to reach very complex materials with different strength, hardness, density and other properties required in the fields of aerospace, automotive, energy and health with a single production method in additive manufacturing. Selective laser melting is one of the leading additive manufacturing methods for producing materials with the desired functions. It can meet the desired material properties at a high rate. In this production method, production parameters have great importance on the final product. Therefore, optimum parameters should be used to obtain the desired product in production methods. In this thesis, surface roughness, density and other properties were investigated on samples produced by selective laser melting method with different scanning strategies and parameters. Small cubic samples (12x12x12 mm³) were produced in two different powder size ranges (0-53 µm and 20-53 µm) at constant layer thickness by varying the laser power, scanning speed, scanning distance and laser compensation parameters in 23 different combinations. The densities of these samples were measured with the help of Archimedes' principle and optical microscope imaging and 5 samples were selected by ranking based on the density response and subsequent tests were carried out. Mechanical tests were carried out on the produced parts based on the surface roughness value. As a result, the optimum parameters to be used in terms of surface roughness and density value for two different powder size ranges were obtained.