The effect of political instability of neighboring countries on economic growth: A comparative analysis
Çevre ülkelerdeki politik istikrarsızlığın ekonomik büyümeye etkisi: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 948975
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma, komşu ülkelerdeki siyasi istikrarsızlık ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi, kurumsal iktisat perspektifinden incelemektedir. Araştırma, neoklasik, içsel ve kurumsal büyüme teorilerinin katkılarını entegre ederek dış siyasi istikrarsızlığın farklı ülke bağlamlarında yerel ekonomik performansı nasıl etkilediğini incelemektedir. Ana analizler, sağlam standart hatalara sahip iki aşamalı en küçük kareler sabit etkiler modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizler, komşu ülkelerdeki siyasi istikrarsızlığın ekonomik büyüme üzerinde yatırım, beşeri sermaye, kamu harcamaları ve ticaret gibi aktarım kanalları aracılığıyla genel olarak olumsuz bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Etki bölgeye, rejim türüne, etnik heterojenliğe ve gelir düzeyine göre değişmekte, öyle ki yüksek gelirli ve ekonomik olarak entegre bölgeler daha fazla kırılganlık gösterirken, diğer farklı şartlar altındaki bölge ve ülkelerde göç veya ticaretin yeniden yönlendirilmesi gibi fırsatlar nedeniyle olumlu etkiler sergileyebilmektedir. Alternatif ölçümler, veri setleri ve tahmin yöntemleri kullanılarak yapılan sağlamlık kontrolleri bulguların tutarlılığını teyit etmektedir, ancak sürekli istikrarsız ülkelerdeki veri güvenilirliği sorunları ve kontrol değişkenlerinin potansiyel içselliği, altta yatan etkinin daha güçlü olabileceği ihtimalini ortaya koymaktadır. Çalışma, sürdürülebilir büyüme için bölgesel istikrarın önemini vurgulamakta, bölgesel işbirliği ve kurumsal dayanıklılık yoluyla dış şokların azaltılmasına yönelik politika çıkarımlarına kapı aralamaktadır. Bu araştırma, siyasi ortam ve ekonomik sonuçlar arasındaki bağlantıyı vurgulayarak, ekonomik kalkınma literatürüne katkıda bulunmayı ve böylece büyüme dinamiklerini anlamak için çok boyutlu bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı öne çıkarmayı amaçlamaktadır. Sınırlamalar arasında güvenilir veriye erişim zorlukları ve uzun vadeli etkilerin ve ek aktarım mekanizmalarının daha fazla araştırılması ihtiyacı yer almaktadır. Veri kısıtlamaları gibi sınırlamalar, nitel vaka çalışmaları ve alternatif istikrarsızlık ölçümleri gibi gelecekteki araştırma yollarını önermektedir
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between political instability in neighboring countries and economic growth by adopting an institutional economics perspective. The research examines how external political instability influences domestic economic performance across diverse country contexts by integrating the contributions of neoclassical, endogenous, and institutional growth theories. The main analyses were conducted by employing a two-stage least squares fixed-effects model with robust standard errors. The analyses reveal a generally negative impact of neighboring political instability on economic growth, mediated through transmission channels such as investment, human capital, government expenditure, and trade. The effect varies by region, regime type, ethnic heterogeneity, and income level, with high-income and economically integrated regions showing greater vulnerability, while some contexts exhibit positive effects due to opportunities like migration or trade redirection. Robustness checks using alternative measurements, datasets, and estimation methods confirm the consistency of the findings, though data reliability issues in persistently unstable countries and the potential endogeneity of control variables suggest the underlying impact may be stronger. The study highlights the importance of regional stability for sustainable growth, offering policy implications for mitigating external shocks through regional cooperation and institutional resilience. By highlighting the linkage between political environments and economic outcomes, this research aims to contribute to the literature on economic development, thereby emphasizing the need for a multidimensional approach to understanding growth dynamics. Limitations include data challenges and the need for further exploration of long-term effects and additional transmission mechanisms. Limitations, such as data constraints, suggest directions for future research, including qualitative case studies and alternative instability metrics.