Zemâhşerî ve İzzet Derveze tefsirlerinin mukayesesi
Zemahşeri and Derveze comparison of interpretations
- Tez No: 948977
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH CEBECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Kur'an-ı Kerim'i anlamak ve anlatmak için Hz. Peygamber'le başlayan tefsir faaliyetleri, günümüzde de gelişerek devam etmektedir. Bu çalışmada Mahmûd b. Ömer b. Muhammed b. Ahmed b. Ebü'l-Kâsım ez-Zemahşerinin el-Keşşaf isimli tefsiri ile Muhammed İzzet Dervezenin et-Tefsîru'l-Hadis'in mukayesesi yapılacaktır. Zemahşeri ve İzzet Dreveze Tefsirlerinin Mukayesesi olarak adlandırdığımız bu çalışma, bir giriş ve üç ana bölümden oluşturacağız. Birinci bölümde müfessirlerin hayatı, ilmî kişiliği, eserleri ve tefsirlerin özellikleri üzerinde durulacak. İkinci bölümde tefsirler rivâyet ve dirâyet yönüyle incelenir; Kur'ân'ı âyetle, sünnetle, kırâatle, sahâbe ve tâbiîn kavliyle tefsiri araştırılıp, esbâb-ı nüzûle hangi ölçüde yer verdikleri tespit edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca müfessirlerin lugat, sarf ve nahiv ilimlerine ne derece yer verileceğiz. Üçüncü bölümde tefsirler, Kur'ân ilimleri yönünden incelemeye tabi tutularak, yazarların hangi konulara daha fazla yer verdikleri mukayeseli olarak ele alınacaktır. Bunlardan nâsih-mensûh, muhkem-müteşâbih, huruf-ı mukattaa, garîbü'l-Kur'ân, müşkilu'l-Kur'ân, mübhemâtü'l-Kur'ân ve vücûh-nezâir gibi konulara değineceğiz.
Özet (Çeviri)
The tafsir undertakings, which started with the Prophet in order to understand and explain the Qur'an, continue to develop today. In this study, Mahmud b. Umar b. Muhammed b. Ahmed b. Ebü'l-Qasim ez-Zemahşeri's commentary named al-Keşşaf will be compared with Muhammed İzzet Derveze's et-Tafsîru'l-Hadis. This study, which we call the Comparison of the Tafsirs of Zemahşeri and İzzet Dreveze, consists of an introduction and three main sections. In the first part, the life of the commentators, their scientific personality, their works and the characteristics of the commentaries will be emphasized. In the second part, tafsirs are examined in terms of narration and insight; The interpretation of the Qur'an with verses, sunnah, recitation, companions and with the word of nature interpretation will be researched and it will be tried to determine to what extent they give place to the asbâb-i nüûl. In addition, we will give a certain place to the ( lugat, sarf ve nahiv ilimlerine) sciences of the commentators. In the third chapter, tafsirs will be examined in terms of Qur'anic sciences, and which topics the authors give more place to will be discussed comparatively. We will touch on subjects such as nasih-mensuh, muhkem-mutasabih, huruf-i mukattaa, garîbü'l-Kur'an, muskilu'l-Kur'an, mubhemâtu'l-Kur'an and wujûh-nezâir.