Ankilozan spondilitli hastalarda distal femur kıkırdak kalınlığının hastalık aktivitesi ve kuadriseps kas kuvveti ile olan ilişkisi
The relationship of distal femoral cartilage thickness with disease activity and quadriceps muscle strength in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 948978
  2. Yazar: ALİ RECAİ İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ankilozan Spondilitli Hastalarda Distal Femur Kıkırdak Kalınlığının Hastalık Aktivitesi ve Kuadriseps Kas Kuvveti ile Olan İlişkisi Amaç: Ankilozan Spondilit (AS), başta aksiyal iskelet olmak üzere diz gibi büyük periferik eklemleri de tutabilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Vücut ağırlığını taşıyan dizdeki iki önemli yapıdan biri distal femur kıkırdağı diğeri kuadriseps kasıdır. Çalışmamızın amacı AS'li hastalarda distal femur kıkırdak kalınlığı (DFKK)'nın hastalık aktivitesi ve kuadriseps kas kuvveti ile olan ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1984 Modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı konulan 18-65 yaş aralığında toplam 30 hasta dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri ile beraber kullanılan ilaçlar, tanı gecikme süresi, sigara kullanım alışkanlığı gibi bilgiler kaydedildi. AS hastalık aktivitesini belirlemek amacıyla hastalara BASDAI anketi uygulanarak çıkan skor kaydedildi. DFKK ölçümleri, maksimum fleksiyondaki dizin 3 ayrı noktasından (medial kondil, interkondiler alan ve lateral kondil) ultrasonografi cihazı (Esaote MyLab 70) ve 6-18 MHz'lik lineer prob kullanılarak yapıldı. Kuadriseps kas kuvvetinin tespiti için Biodex System 3 izokinetik test ve egzersiz cihazı kullanıldı. 60˚/s ve 180˚/s açısal hızlarda elde edilen pik tork (PT), pik tork/vücut ağırlığı (PT/VA) ve ortalama güç (OG) gibi kuadriseps kas kuvveti değerleri kaydedildi. Bulgular: 19 erkek ve 11 kadın hastanın dahil edildiği çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 41,13±5,46 (min=29-maks=50) yıl, AS hastalık süresi ortalama 11,3±6,19 (min=0-maks=26) yıl olarak saptandı. AS tanı gecikme süresi ortalama 3,50 (min=0-maks=16) yıl olarak saptandı. Erkek hastaların tüm kuadriseps kas kuvveti değerleri kadın hastalara göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p0,05). 180˚/s açısal hızdaki PT/VA kuvvet değeri ile dizin her üç kondilinin DFKK değerleri arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (p0,05). Sonuç: AS'li hastalarda hastalık aktivitesi arttıkça kuadriseps kas kuvvetinin azaldığını tespit ettik. Kuadriseps kas kuvveti ile DFKK arasında pozitif ilişki saptadık. Hastalık aktivitesi ile DFKK arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Diz ekleminin mobilizasyona ve günlük yaşamdaki fonksiyonellik üzerine etkisi düşünüldüğünde, AS'li hastalarda düşük hastalık aktivitesini hedeflemenin ve kuadriseps kasına yönelik kuvvet egzersizleri yapılmasının, AS rehabilitasyon programlarında dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyiz. Gelecekte yapılacak çalışmalar, AS'li hastalarda DFKK'nın hastalık aktivitesi ve kuadriseps kas kuvveti ile olan ilişkisinin daha iyi anlaşılmasını mümkün kılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Relationship of Distal Femoral Cartilage Thickness with Disease Activity and Quadriceps Muscle Strength in Patients with Ankylosing Spondylitis Objective: Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic inflammatory disease that can affect the axial skeleton and large peripheral joints such as the knee. One of the two important structures in the knee that carries the body weight is the distal femoral cartilage and the other is the quadriceps muscle. The aim of our study was to investigate the relationship of distal femoral cartilage thickness (DFCT) with disease activity and quadriceps muscle strength in patients with AS. Methods: A total of 30 patients between the ages of 18-65 who were diagnosed with AS according to the 1984 Modified New York criteria were included in our study. The demographic information of the patients, as well as the medications used, the delay in diagnosis, and smoking habits were recorded. In order to determine AS disease activity, the BASDAI questionnaire was applied to the patients and the score was recorded. DFCT measurements were made from 3 different points of the knee (medial condyle, intercondylar area and lateral condyle) in maximum flexion using an ultrasonography device (Esaote MyLab 70) and a 6-18 MHz linear probe. Biodex System 3 isokinetic test and exercise device was used to determine quadriceps muscle strength. Quadriceps muscle strength values such as peak torque (PT), peak torque/body weight (PT/BW), and average power (AP) obtained at angular velocities of 60˚/s and 180˚/s were recorded. Results: In our study, which included 19 male and 11 female patients, the mean age of the patients was 41.13±5.46 (min=29-max=50) years, the mean duration of AS disease was 11.3±6.19 (min=0-max=26) determined as the year. The mean delay in diagnosis of AS was 3.50 (min=0-max=16) years. All quadriceps muscle strength values of male patients were found to be significantly higher than female patients (p0.05). A significant positive correlation was found between the PT/BW force value at 180˚/s angular velocity and the DFCT values of all three condyles of the knee (p0.05). Conclusion: We found that quadriceps muscle strength decreased as disease activity increased in patients with AS. We found a positive correlation between quadriceps muscle strength and DFCT. There was no significant relationship between disease activity and DFCT. Considering the effect of the knee joint on mobilization and functionality in daily life, we think that targeting low disease activity in patients with AS and performing strength exercises for the quadriceps muscle should be considered in AS rehabilitation programs. Future studies will make it possible to better understand the relationship of DFCT with disease activity and quadriceps muscle strength in patients with AS.