Gülperî Hanım'ın Güldeste-i Hâtırât'ının bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü
The contextual index and functional dictionary of Gülperî Hanım's Güldeste-i Hâtırât
- Tez No: 948980
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 934
Özet
19. yüzyılda Mısır'da yaşamış olan Gülperî Hanım Çerkes asıllı bir cariyedir. Güldeste-i Hâtırât, hayatına ve gezip gördüğü yerlere dair şiirleri içeren eseridir. Seyahat-nâme tarzında yazdığı mesnevi Mısır kültürünü ve o dönemde gezilen görülen yerlerin tanıtımını ihtiva etmesi yönüyle farklı bir kaynaktır. Bu tez, Doç. Dr. Filiz Kalyon'un Divân Şiirinin Nil'de Açan Çiçeği Gülperî Hanım ve Güldeste-i Hâtırât adlı çalışması esas alınarak oluşturulmuştur. Tez çalışması, inceleme ve sözlük olmak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir. İlk kısımdaki“Dil ve Üslup Özellikleri”başlıklı bölümde ünlemler, edat ve bağlaçlar, atasözleri ve deyimler, kalıp sözler, ayetler ve hadisler, dualar, kelâm-ı kibârlar, ikilemeler, Arapça ve Farsça ifadeler, yer adları, Batı kökenli kelimeler, tamlamalar, tekrar eden yapılar başlıkları altında incelenmiştir. İkinci kısım ise sözlükten oluşmaktadır. 1224 beyitte yer alan kelime ve kelime grupları TEBDİZ sistemi üzerinden anlamlandırılmış ve“Ekler”de dizinlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gülperî Hanım, a Circassian-origin concubine who lived in Egypt in the 19th century, is the author of Güldeste-i Hâtırât, a work that contains poems about her life and the places she visited. Written in the style of a travelogue in verse (mesnevi), it is a unique source that reflects Egyptian culture and provides descriptions of the places she visited during that period. This thesis is based on the study titled Divân Şiirinin Nil'de Açan Çiçeği: Gülperî Hanım ve Güldeste-i Hâtırât by Assoc. Prof. Dr. Filiz Kalyon. The thesis consists of two parts: an analysis and a glossary. In the first part, under the section titled“Linguistic and Stylistic Features”, interjections, prepositions and conjunctions, proverbs and idioms, set phrases, Quranic verses and hadiths, prayers, wise sayings, reduplications, Arabic and Persian expressions, place names, Western-origin words, phrases, and repetitive structures are examined. The second part comprises the glossary. The words and word groups found in the 1,224 couplets have been interpreted using the TEBDİZ system and are indexed in the“Appendices”.