Çocukluk çağı travmalarının bireyin bağlanma stilleri ve dini yönelimi ile ilişkisi
The effect of childhood traumatic experience on the individual's attachment styles and religious tendencies
- Tez No: 948981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı travmatik yaşantılarının bireyin bağlanma stilleri ve dini yönelimi üzerindeki etkisinin incelenmesi üzerinedir. Çalışmanın örneklemi Mart-Nisan 2021 yılı içerisinde ülke içinde yaşayan, tesadüfi olarak seçilen 18 yaş altı ve üstü %84,7'si kadın, %15,3'ü erkek toplam 360 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama aşamasında, Prof. Dr. Vedat Şar, Psk. Dr. Erdinç Öztürk ve Eda İkizkardeş tarafından Türkçeye uyarlanmış Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Bowbly ve diğerleri tarafından geliştirilen Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Allport & Kayıklık tarafından geliştirilen Dini Yönelim Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan sosyodemografik form kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kesikli değişkenlere ait karşılaştırmalarda Pearson ki-kare testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar ölçümlerin dağılım özelliklerine ve grup sayısına göre Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi ile yapılmıştır. Kruskal Wallis testi ile yapılan karşılaştırmalarda gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunduğunda farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için posthoc Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of childhood traumatic experiences on the individual's attachment styles and religious orientation. The sample of the study consists of 360 people, 84.7% female and 15.3% male, less than and over of 18 age, randomly selected, living in the country in March-April 2021. In the data collection stage in the research,“Childhood Trauma Scale”adapted to Turkish by Prof. Dr. Vedat Şar, Psd.Dr.Erdinç Öztürk and Psd.Dr Eda İkizkardeş,“The Three-Dimensional Attachment Styles Scale”developed by Bowbly et al. and“Religious Orientation Scale”developed by Allport & Kayıklık and the sociodemographic form created by the researcher have been used. Pearson chi-square test was used for comparisons of discrete variables in the analysis of the data. Conformity of continuous variables to normal distribution was evaluated by Kolmogorov Smirnov test. Intergroup comparisons about continuous variables were performed by Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test based on the distribution characteristics of the measurements and the number of groups. When a statistically significant difference was found between the groups in the comparisons made with the Kruskal Wallis test, the posthoc Bonferroni corrected Mann Whitney U test was used to determine which groups the difference originated from. The linear relationship between the measurements of the variables was evaluated with the Spearman correlation test and a p value of