Yüksek kromlu soğuk iş takım çeliklerinin ısıl işlemi ve mekanik özellikleri(x210cr12)
Heat treatment and mechanical properties of high cromium cold work tool steels(x210cr12)
- Tez No: 948982
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, X210Cr12 soğuk iş takım çeliğinin farklı ısıl işlem parametreleri altında mekanik özellikleri ve mikro yapısal değişimleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, hızlı yağda, durgun yağda ve fırında soğutma gibi farklı soğutma yöntemleri uygulanmış ve bu süreçlerin sertlik, mikroyapı ve karbür oluşumları üzerindeki etkileri deneysel olarak değerlendirilmiştir. Özellikle mikrosertlik analizleri, soğuma hızının malzeme üzerindeki etkisini vurgulamış ve en yüksek sertlik değerlerinin yağda soğutma ile elde edildiği görülmüştür. XRD analizleri, Cr3C2 ve Cr7C3 gibi farklı karbür türlerinin oluşumunu göstermiştir. Sonuç olarak, ısıl işlem parametrelerinin malzeme özelliklerini optimize etmekte kritik bir rol oynadığı ve bu bağlamda, X210Cr12 çeliğinin endüstriyel kullanımını artırabilecek potansiyel iyileştirmeler sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the mechanical properties and microstructural changes of X210Cr12 cold work tool steel under various heat treatment parameters. Different cooling methods, including oil, air, and furnace cooling, were applied, and their effects on hardness, microstructure, and carbide formations were experimentally evaluated. Microhardness analyses highlighted the impact of cooling rates, with the highest hardness values achieved through oil quenching. XRD analyses identified the formation of different carbides, such as Cr3C2 and Cr7C3. In conclusion, heat treatment parameters play a critical role in optimizing material properties, providing significant potential improvements for the industrial application of X210Cr12 steel.