Sağlıklı kişilerde iki farklı bölgeye uygulanan manuel lenf drenajının core kas fonksiyonları üzerine akut etkisinin incelenmesi
Investigation of acute effects of manual lymph drainage applied to two different regions on core muscle functions in healthy persons
  1. Tez No: 948984
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİKER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızda sağlıklı kişilerde üst ekstremite + torakal bölge ve alt ekstremite + abdominal bölgeye uygulanan manuel lenfatik drenaj uygulamasının core kas fonksiyonları üzerine akut etkilerini incelemeyi ve iki uygulamanın core kasları üzerine farklı bir etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi öğrencileri arasından sağlıklı ve gönüllü olan 33 kadın birey çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar üst ekstremite ve alt ekstremite grubu olarak ikiye ayrıldı. Üst ekstremite grubuna; üst ekstremite + torakal bölge manuel lenf drenajı uygulaması, alt ekstremite grubuna ise alt ekstremite + abdominal bölge manuel lenf drenajı bir kez uygulandı ve bu uygulamanın akut etkileri değerlendirildi. Ardı sıra yapılan üç değerlendirmede her iki grupta da core kaslarının kalınlık değişimi (rehabilitatif ultrasonografi), kan basıncı ve kalp hızı, oksijen satürasyonu (pulse oksimetre) ve solunum fonksiyon testi yapıldı (SFT cihazı). Solunum kas kuvvetleri maksimum ekspiratuar basınç ve maksimum inspiratuar basınç ölçümleri ile belirlendi (SFT cihazı). Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U testi kikare testi iki yönlü varyans analizi Independent Sample Testi, korelasyon için Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. Alt ekstremite MLD uygulaması her iki grupta da sistolik ve diastolik kan basıncını azaltmaktadır (p>0,005). Üst ekstremite MLD uygulaması istirahattaki diyafragma kalınlığını azaltmakta, kontraksiyondaki diyafragma kalınlığını arttırmaktadır (p>0,005). Transversus abdominusun kontraksiyon hali USG ölçümlerine bakıldığında; üst ekstremite grubunda MLD sonrasında kalınlığının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmakta olduğu saptanmıştır (p=0,006). Alt ekstremite MLD uygulaması sonrasında rectus abdominusun orta parçasının kalınlığında istirahat hali ultrasonografi değerlerinde bir artış sağlamaktadır (p=0,043).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to examine the acute effects of manual lymphatic drainage applied to the upper extremity + thoracic region and lower extremity + abdominal region on core muscle functions in healthy individuals and to investigate whether the two applications have different effects on core muscles. 33 healthy and volunteer female students from Dokuz Eylül University Faculty of Physical Therapy and Rehabilitation were included in the study. Participants were divided into upper extremity and lower extremity groups. Upper extremity + thoracic region manual lymph drainage application was applied once to the upper extremity group, and lower extremity + abdominal region manual lymph drainage was applied once to the lower extremity group and the acute effects of this application were evaluated. In three subsequent evaluations, core muscle thickness change (rehabilitative ultrasonography), blood pressure and heart rate, oxygen saturation (pulse oximetry) and respiratory function test (PFT device) were performed in both groups. Respiratory muscle strengths were determined by maximum expiratory pressure and maximum inspiratory pressure measurements (PFT device). In the evaluation of the data, Mann Whitney U test, chi-square test, two-way variance analysis, Independent Sample Test, Spearman correlation analysis were used for correlation. Lower extremity MLD application reduces systolic and diastolic blood pressure in both groups (p>0.005). Upper extremity MLD application reduces diaphragmatic thickness at rest and increases diaphragmatic thickness during contraction (p>0.005). When the contraction state of the transversus abdominus is examined in USG measurements; it was determined that the thickness decreased statistically significantly after MLD in the upper extremity group (p=0.006). After lower extremity MLD application, there is an increase in the thickness of the middle part of the rectus abdominus in resting state ultrasonography values ​​(p=0.043).