Distal radius fracture detection: a comparison of computer vision algorithms
Distal radius kırığı tespiti: Bilgisayar görüsü algoritmalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 949003
  2. Yazar: BURCU SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TACHA SERIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ortopedi ve Travmatoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Distal radius kırıkları, acil servis ve ortopedi kliniklerinde en sık karşılaşılan iskelet yaralanmaları arasında yer almakta olup, tüm yaş gruplarında el bileği kaynaklı travmaların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yaygın görülmelerine rağmen, özellikle deneyimsiz klinisyenler tarafından, anatomik varyasyonlar ve radyografik karmaşıklık nedeniyle ince kırıklar sıklıkla gözden kaçırılmaktadır. Erken ve doğru tespit, uygun tedavinin sağlanması ve uzun vadeli fonksiyonel kayıpların önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Önerilen çalışma, distal radius kırıklarının el bileği radyografileri üzerinde otomatik olarak tespit edilmesi ve lokalize edilmesi amacıyla geliştirilen derin öğrenme tabanlı bir sistemi sunmaktadır. Klinik iş akışlarını desteklemenin yanı sıra tıp eğitimi bağlamında da fayda sağlaması hedeflenen bu sistem kapsamında, Faster R-CNN, YOLOv8, YOLOv11, Mask R-CNN ve EfficientNet gibi modeller değerlendirilmiştir. Her bir model etiketlenmiş bir veri kümesi üzerinde eğitilmiş ve doğrulanmış; hassasiyet, duyarlılık ve F1-skoru gibi standart metrikler üzerinden karşılaştırılmıştır. Bütün modellerin karşılaştırılmış başarısı açısından en iyi performansı EfficientNet göstermiş ve bu model, özel olarak geliştirilen bir Python uygulamasına entegre edilmiştir. Uygulama, kullanıcıların radyografileri yüklemesine, segmentasyon tabanlı tahminleri görüntülemesine ve tanısal geri bildirim göndermesine olanak tanıyarak, hem klinik hem de eğitim amaçlı kullanıma uygun bir yapı sunmaktadır. Sistemin tanısal potansiyelini değerlendirmek amacıyla, ortopedi uzmanları tarafından işaretlenen 40 ayrı radyografiden oluşan bir test veri kümesi kullanılarak ek bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. EfficientNet modeli, aynı görüntüleri manuel olarak değerlendiren beş adet altıncı sınıf tıp fakültesi öğrencisi ile karşılaştırılmıştır. Model, tüm temel metriklerde internleri geride bırakmış; %89 hassasiyet, %98 duyarlılık ve %93 F1-skoru elde etmiştir. Özellikle, insan katılımcıların zorlandığı lateral açıya ait radyografilerdeki tüm kırıkları doğru şekilde tespit edebilmiş ve her bir görüntü için bir saniyenin altında sonuç üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Distal radius fractures (DRFs) are among the most common skeletal injuries encountered in emergency and orthopedic settings, accounting for a significant portion of wrist-related trauma cases across all age groups. Despite their prevalence, subtle fractures are frequently missed, particularly by less experienced clinicians, due to variations in anatomical presentation and radiographic complexity. Early and accurate detection is essential for ensuring proper treatment and avoiding long-term functional impairment. This study presents a deep learning-based system for the automatic detection and localization of DRFs in wrist radiographs, developed with the goal of supporting both clinical workflows and medical education. Accordingly, several state-of-the-art object detection and segmentation models are evaluated, including Faster R-CNN, YOLOv8, YOLOv11, Mask R-CNN, and EfficientNet. Each model is trained and validated using labeled datasets, with performance compared across precision, recall, and F1-score metrics. Based on these findings, EfficientNet emerged as the best-performing model and is subsequently deployed within a custom-designed Python application. The prototype enables users to upload radiographs, view segmentation-based predictions, and submit diagnostic feedback, making it suitable for use in both clinical and training environments. To validate the system's diagnostic potential, an independent evaluation is conducted using 40 radiographs annotated by orthopedic surgeons. The EfficientNet model is compared against five sixth-year medical interns, each of whom manually annotated the same cases. The results show that the model outperforms the interns across all major metrics, achieving a precision of 0.89, recall of 0.98, and F1-score of 0.93. It also correctly identifies all fractures in lateral-view images, which is a view type that posed notable challenges for the human participants, while producing results in under one second per image.