Eliminasyon diyetinin oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of elimination diet on oxidative stress and inflammation
  1. Tez No: 949038
  2. Yazar: ZEHRA KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Eliminasyon Diyetinin Oksidatif Stres ve İnflamasyon Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi İnflamasyon, doku hasarı, patojenler ve zarar veren uyaranlara karşı vücudun verdiği biyolojik bir tepkidir. İnflamasyon oluşumunu pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar bileşenlerin net etkisi belirler. Oksidan-antioksidan dengenin bozulması inflamasyonu artırmaktadır. Beslenme ile bağırsak inflamasyonu arasında ilişki vardır. Son yıllarda bazı hekimler ve diyetisyenler, sağlıklı kilo vermek isteyen danışanlarına rutin olarak gluten, kazein ve laktoz içermeyen eliminasyon diyetini önermektedir. Bu çalışmanın amacı, bu diyetin oksidatif stres ve inflamasyon üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışma grubu herhangi bir bilinen hastalığı olmayan 31 bireyden (29'u kadın) oluşturuldu. Bireylere diyetisyen kontrolünde 6 hafta eliminasyon diyeti uygulandı. Eliminasyon öncesi ve sonrası hastaların kilosu, boyu ve VKİ değerleri ile hastalardan alınan kan numunelerinden inflamasyon için tam kan sayımı parametreleri (beyaz küre, nötrofil, lenfosit, immatür granülosit, trombosit sayısı), ESH, CRP, galektin-1, galektin-3, TNF-α ve IL-10 oksidatif stres için TOS, TAS ve OSI ölçüldü. Diyet sonrasındaki bulgular diyet öncesine göre karşılaştırıldığında kilo, VKİ, ESH, lenfosit, trombosit ve galektin-3 değerlerinde istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05). Sonuç olarak bilinen hastalığı ve besin alerjisi olmayan ve sağlıklı olarak kilo vermek isteyen kişilere uygulanan gluten, kazein ve laktoz içermeyen diyetin kilo kaybı ile vücut kütle indeksinin azalmasına katkı sağlamaktadır ancak oksidan-antioksidan, inflamasyon-antiinflamasyon üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of the Elimination Diet on Oxidative Stress and Inflammation Inflammation is a biological response of the body to tissue damage, pathogens, and harmful stimuli. The formation of inflammation is determined by the net effect of pro-inflammatory and anti-inflammatory components. The disruption of the oxidant-antioxidant balance increases inflammation. There is a relationship between nutrition and gut inflammation. In recent years, some physicians and dietitians have routinely recommended a gluten-, casein-, and lactose-free elimination diet to individuals who aiming for healthy weight loss. This study aimed to evaluate the effect of this diet on oxidative stress and inflammation. The study group consisted of 31 individuals (29 women) with no known diseases. Participants followed an elimination diet for six weeks under the supervision of a dietitian. Before and after the elimination period, participant's weight, height, and BMI were measured. Blood samples were collected to analyze complete blood count parameters (white blood cells, neutrophils, lymphocytes, immature granulocytes, platelet count), ESR, CRP, galectin-1, galectin-3, TNF-α and IL-10 for inflammation, as well as TOS, TAS and OSI for oxidative stress. When comparing post-diet findings with pre-diet values, statistically significant differences were found in weight, BMI, ESR, lymphocytes, platelets, and galectin-3 levels (p0.05). In conclusion, a gluten-, casein-, and lactose-free diet contributes to weight loss and a decrease in body mass index in individuals without known diseases or food allergies who aim for healthy weight loss. However, it is not considered to have a significant effect on the oxidant-antioxidant and inflammation-anti-inflammation balance.