Birinci basamakta aile hekimleri tarafından takip edilen Tip 2 Diyabetes mellitus hastalarında demans ve pankreatik ekzokrin yetmezliği
Dementia and pancreatic exocrine insufficiency in patients with Type 2 Diabetes mellitus followed by family physicians in primary care
- Tez No: 949040
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, birinci basamak sağlık hizmetlerinde takip edilen Tip 2 DiyabetesMellitus (T2DM) hastalarında demans ve pankreatik ekzokrin yetmezliği (PEY) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 01.08.2023 – 31.07.2024 tarihleri arasında Bursa ilinde bir Aile Sağlığı Merkezi'nde yürütülmüş kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya, belirlenen dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan 40 yaş üzerindeki 370 T2DM tanılı birey katılmıştır. Veriler, Olgu Rapor Formu, Standardize Mini Mental Test (SMMT) ve Pankreatik Ekzokrin Yetmezlik (PEY) Testi ile toplanmıştır. Bulgular:Katılımcıların yaş ortalaması 60,65±8,45 yıl olup %55,9'u kadındır. Vakaların %21,1'inde PEY oranı 0,6 ve üzerindedir. SMMT ortalaması 25,80±2,65'tir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between dementia and pancreatic exocrine insufficiency (PEI) in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) who are followed in primary health care services. Materialsand Methods: Thestudy is a cross-sectional and descriptive study conducted in a Family Health Center in Bursa province between 01.08.2023 and 31.07.2024. 400 individuals with T2DM diagnosis over the age of 40 who met the specified inclusio nan dexclusion criteria participated in thestudy. Data were collected with the Case Report Form, Standardized Mini Mental Test (SMMT) and Pancreatic Exocrine Insufficiency (PEI) Test. Results: The mean age of the participants was 60.65±8.45 years and 55.9% were female. The PEI rate was 0.6 and above in 21.1% of the cases. The SMMT mean is 25.80±2.65.