İki boyutlu karbon esaslı malzemelerle kaplı titanyum yüzeyinin dişeti fibroblast hücreleri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of titanium surfaces coated with two-dimensional carbon-based materials on gingival fibroblast cells
  1. Tez No: 949043
  2. Yazar: BİNNAZ AÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE İŞLER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Amaç Diş implantlarının uzun dönem başarısında osseointegrasyonun yanı sıra peri-implant yumuşak doku entegrasyonu kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, iki boyutlu (2B) karbon esaslı malzemelerden grafen oksit (GO), indirgenmiş grafen oksit (rGO) ve azot katkılı grafen oksit (N-GO) ile kaplanmış titanyum yüzeylerinin insan dişeti fibroblast (HGF-1) hücrelerinin proliferasyonu ve adezyonuna etkileri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem GO, Hummers yöntemiyle; rGO, askorbik asit ile GO'nun indirgenmesi yoluyla; N-GO ise kronoamperometrik yöntemle sentezlenmiştir. Her bir malzeme 0,25 mg/ml, 0,5 mg/ml ve 1 mg/ml konsantrasyonlarında hazırlanmış ve püskürtme yöntemiyle titanyum disklerin yüzeyine uygulanmıştır. HGF-1 hücrelerinin canlılığı 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi ile, adezyon proteinlerinden biri olan vinkülinin ekspresyonu ise Western blot analiziyle değerlendirilmiştir. Örnek yüzeylerinin karakterizasyonu yapılmış ve bu özelliklerin HGF-1 hücreleriyle ilişkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective Peri-implant soft tissue integration is as critical as osseointegration for the long-term success of dental implants. This study aimed to investigate the effects of titanium surfaces coated with two-dimensional (2D) carbon-based materials—graphene oxide (GO), reduced graphene oxide (rGO), and nitrogen-doped graphene oxide (N-GO)—on the proliferation and adhesion of human gingival fibroblast (HGF-1) cells. Materials and Methods GO was synthesized using the Hummers method; rGO was obtained by the chemical reduction of GO with ascorbic acid; and N-GO was synthesized via a chronoamperometric method. Each material was prepared at concentrations of 0.25 mg/ml, 0.5 mg/ml, and 1 mg/ml and applied to the surface of titanium discs using a spraying technique. HGF-1 cell viability was assessed using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyl-tetrazolium bromide (MTT) assay, while vinculin expression, as a marker of adhesion, was assessed by Western blot analysis. Surface characterization was performed, and the relationship between surface properties and HGF-1 cell behavior was analyzed. Results Titanium surfaces coated with 0.5 mg/ml and 1 mg/ml N-GO showed a statistically significant increase in HGF-1 cell proliferation at 72 hours compared to the control group (p < 0.01).