Subkütan heparin enjeksiyonunu mekano-analjezi yöntemi ile uygulamanın ağrı ve ekimoz oluşumuna etkisi
The effect of subcutaneous heparin injection with mechano-analgesia method on pain and ecchymosis
  1. Tez No: 466756
  2. Yazar: DEMET İNANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, subkütan heparin enjeksiyonunu mekano-analjezi yöntemi ile uygulamanın ağrı ve ekimoz oluşumuna etkisini incelemek amacıyla yapılan“son test-kontrol gruplu”yarı deneysel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde Mart- Aralık 2015 tarihleri arasında yatarak tedavi edilen ve subkütan heparin tedavisi uygulanan hastaları kapsadı. Örneklemini ise, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 55 hasta oluşturdu. Araştırmaya katılan tüm hastalara üç ayrı yöntem ile subkütan heparin uygulandı. Birinci subkütan heparin enjeksiyonu sağ abdomen bölgesinden mekano-analjezi yöntemiyle, ikinci subkütan heparin enjeksiyonu sol abdomen bölgesinden buz uygulaması ile, üçüncü subkütan heparin enjeksiyonu ise alt abdomen bölgesinden herhangi yardımcı bir uygulama olmadan uygulandı. Araştırmanın verileri“Yapılandırılmış Bilgi Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“Ekimoz Ölçme Aracı”ve“SC Enjeksiyon Yöntemlerini Değerlendirme Formu”kullanılarak toplandı. Ağrı ve memnuniyet uygulamadan hemen sonra Görsel Kıyaslama Ölçeği ile, ekimoz ise uygulamadan 48 ve 60 saat sonra ekimoz ölçme aracı ile değerlendirilip kaydedildi. Verilerin analizi bilgisayarda tanımlayıcı ve önemlilik analizleri kullanılarak gerçekleştirildi. Subkütan heparin enjeksiyonu rutinde olduğu gibi herhangi yardımcı bir uygulama kullanmadan uygulandığında, hastaların %69'unun ağrı hissettiği, mekano-analjezi yöntemi ile uygulandığında bu oranın %49'a, buz uygulandığında ise %51'e düştüğü belirlendi. Subkütan heparin enjeksiyonunu mekano-analjezi yöntemi ile uygulamanın, kontrol uygulamasına göre hissedilen ağrı şiddetini 0,55 kat azalttığı görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
This semi-experimental type and post-test control grouped research was conducted to investigate the effect of subcutaneous heparin injection by mechano-analgesia method on pain and ecchymosis. The universe of this study included patients (n=55) who were treated in-patient and underwent subcutaneous heparin treatment between March and December 2015 at the Orthopedics and Traumatology Service of the Haydarpaşa Training Hospital of Gülhane Military Medical Academy. Subcutaneous heparin was administered to all the patients participating in the study by three different methods. The first injection was performed by the method of mechano-analgesia, the second injection was performed with ice application and the third injection was performed without any additional application. The data were collected by using“Structured Information Form”,“Visual Analog Scale”,“Ecchymosis Measurement Tool”and“SC Injection Method Assessment Form”. Pain and satisfaction were assessed immediately after the injection with the Visual Analog Scale, the ecchymosis was assessed with Ecchymosis Measurement Tool after 48 and 60 hours of the injection and recorded. The analysis of the data was performed by using descriptive and significance analysis on the computer. When subcutaneous heparin injection was administered without any supplement such as in the routine, 69% of the patients felt pain, and this ratio decreased to 49% when applied with mechano-analgesia and to 51% when applied with ice. It was observed that the application of subcutaneous heparin injection with mechano-analgesia reduced the felt pain intensity by 0.55 times to control method (p0.05).