The in vivo regenerative capacity of neuromesodermal progenitor derived spinal cord neurons in a spinal cord injury model
Omurilik yaralanması modelinde nöromezodermal progenitör türetilmiş omurilik nöronlarının in vivo rejeneratif kapasitesi
- Tez No: 949047
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN, DOÇ. DR. AYŞEGÜL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Fizyoloji, Nöroloji, Biotechnology, Physiology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Omurilik yaralanması (SCI), genellikle travma sonucu oluşan, gri maddede nöron kaybı, beyaz maddede aksonal bozulma ve omurilik yollarında iletim blokajına yol açan ciddi bir nörolojik durumdur. Birincil hasarlar, özellikle kortikospinal yol boyunca üst motor yollarında ilerleyici nörodejenerasyonu tetikler. İlk tedavi cerrahi müdahale ve ardından uygulanan kortikosteroidlerle sınırlı kalmakta, bu da ikincil hasarı azaltsa da doku veya fonksiyon geri kazandırmamaktadır. Ek olarak bugünkü klinik rehabilitasyon yetersiz kalmakta; hücre temelli yaklaşımlar ise henüz standartlaşmamıştır ve destekleyici biyomalzemeler gerektirmektedir. In vivo preklinik çalışma, T10 seviyesinde yarı-kesik omurilik hasarı modeli kullanılarak NMP-türevli insan omurilik nöronlarının rejeneratif potansiyelini 45 erkek Balb/c farede değerlendirmiştir. Lezyon bölgesine matrigel-gömme yöntemiyle D0 (farklılaşmamış) ve D30 (farklılaşmış) hPSC'ler nakledilmiş ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Aksonal rejenerasyon (BDA izleme), nöronal hayatta kalım (kristal menekşe, NeuN), glial skarlaşma (GFAP) ve fonksiyonel iyileşme (Basso fare ölçeği, düz merdiven yürüme, açık alan testleri) sistematik olarak değerlendirilmiştir. In vivo çalışma sonucunda, hücreler fonksiyonel olarak glial skarı azalttı, nöronal hayatta kalmayı baskılayarak dejenerasyonu durdurdu, lezyon bölgesini aşarak rostro-kaudal yönde ilerleyip BDA ile gösterilen şekilde aksonlarını uzattı, hücre kaynağının kendini yenilemesi yoluyla doku onarımına katkı sağladı ve felçli olmayan bireyler kadar motor iyileşme sağladı. Çalışma, NMP-türevli omurilik nöronlarını motor iyileşme ve nöral rejenerasyon sağlayan potansiyel bir tedavi olarak sunmaktadır. Hücrelerin stabil profilleri hem kişiselleştirilmiş hem de geniş ölçekli tedaviler arasında stratejik bir köprü sunarak otolog ve allojenik hücre bankacılığını destekler; ayrıca tutunma ve canlılık kapasitelerini artırmak amacıyla scaffold ile birleştirilerek daha da geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury (SCI) is a severe neurological condition, typically caused by trauma, leading to neuronal loss in the gray matter, axonal disruption in the white matter, and conduction block across spinal pathways. The primary injuries trigger progressive neurodegeneration along upper motor tracts, particularly the corticospinal tract. Initial treatment involves surgery and then corticosteroids, which may limit secondary damage but do not restore tissue or function. In addition, the current clinical rehabilitation therapies remain inadequate, and cell-based approaches have not yet been clinically standardized and require on supportive biomaterials. The in vivo preclinical study evaluated the regenerative potential of NMP-derived human spinal neurons in a T10 semi-cut SCI model using 45 male Balb/c mice. D0 (undifferentiated) and D30 (differentiated) hPSCs were transplanted into the lesion via matrigel-dome, and compared to a vehicle group. Axonal regeneration (BDA tracing), neuronal survival (cresyl violet, NeuN), glial scarring (GFAP), and functional recovery (Basso mouse scale, horizontal ladder walk, open field tests) were systematically assessed. As a result of in vivo study, the cells reduced glial scar functionally, stopped degeneration by suppressing neuronal survival, moved rostro-caudally beyond the lesion site, extending axons showed by BDA, contributed to tissue repair via self-renewal of the cell source, and achieved motor recovery as much as unparalyzed. The study highlights NMP-derived spinal neurons as a potential therapy for SCI, promoting motor recovery and neural regeneration. Their stable profile of cells offer a strategic link between personalized and large-scale therapies, supporting both autologous and allogeneic cell banking, and may be further enhanced by integration with scaffolds to improve viability and engraftment.