Hemşirelik hizmetleri denetim kültürü ve iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between nursing services control culture and job satisfaction
  1. Tez No: 949071
  2. Yazar: HANDE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZEN BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, klinik hemşirelerinin hemşirelik hizmetleri denetim kültürü ile hemşire iş doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Düzce ilinde bulunan bir devlet hastanesi ve bir üniversite hastanesinde klinikte çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem yöntemi seçilmeyerek evrenin tamamına ulaşılması amaçlanmıştır (N:621). Haziran 2024-Aralık 2024 tarihleri arasında Düzce ilinde bulunan iki hastanenin kliniklerinde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hemşireler örneklemi oluşturmuştur (n:284). Veri toplamada Kişisel ve Mesleki Bilgiler Formu, Hemşirelik Hizmetlerinde Denetim Kültürü Ölçeği Hemşire İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya katılan klinik hemşirelerinin denetim kültürü ölçeği puan ortalaması 64,24±13,61 olarak belirlenmiştir. Alt boyutlarına göre ölçek puanları; denetim sürecinin amaçları alt boyutunda 18,39±4,49, denetim sürecinin işleyişi alt boyutunda 18,31±4,39 ve denetim sürecinin etkileri alt boyutunda ise 27,54±7,18 bulunmuştur. Hemşire iş doyum ölçeği puan ortalaması 3,49±0,49'dur. Ölçeğin alt boyutlarında; işle ilgili olumlu duygular için 3,56±0,67, üstlerden uygun destek için 3,46±0,89, işyerinde algılanan önem için 3,90±0,49 ve keyifli çalışma ortamı için 2,78±0,76 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the relationship between the nursing services control culture and job satisfaction among clinical nurses. The universe of the research is composed of nurses working in a public hospital and a university hospital clinic located in Düzce province. In the research, it is aimed to reach the entire universe by not choosing a sampling method (N:621). June 2024- December 2024, a sample of nurses who worked in the clinics of two hospitals located in the province of Duzce and agreed to participate in the study was created (n:284). In the data collection, Personal and Professional Information Form, Nursıng Servıces Control Culture Scale, and the Nurse Job Satisfaction Scale. The average score of clinical nurses who participated in the study on the Nursıng Servıces Control Culture Scale was found to be 64.24±13.61. According to the sub-dimensions, the scores were 18.39±4.49 for the“objectives of the control process,”18.31±4.39 for the“operation of the control process,”and 27.54±7.18 for the“effects of the control process.”The average score of the Nurse Job Satisfaction Scale was determined as 3.49±0.49.