Örgüt kültürünün hemşirelerin verimlilik tutumlarına etkisi
The effect of organizational culture on nurses attitudes toward productivity
  1. Tez No: 532654
  2. Yazar: MELİKE FINDIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı, örgüt kültürünün hemşirelerin verimlilik tutumlarına etkisini incelemektir. Bu tanımlayıcı çalışma, İstanbul'da Ocak-Nisan 2018 tarihleri arasında toplam dört hastanede yapılmıştır. Örnekleme, kurumda en az altı ay çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 352 hemşire alınmıştır. Veriler;“Bireysel Tanımlayıcı Özellikler Formu”,“Denison Örgüt Kültürü Ölçeği”,“Verimliliğe İlişkin Tutum Ölçeğin'den oluşan veri toplama formu ile toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin tamamı SPSS 24.0 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Veri analizinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t testi, bağımsız gruplarda tek yönlü Varyans Analizi, Tukey HSD, Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumlarının orta düzeye yakın (48.97±11.16) olduğu; alt boyutlardan ”mesleğe bağlılık“ en yüksek ”çalışma koşulları“ alt boyutunun ise en düşük puan ortalamasına sahip olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin örgüt kültürü düzeylerinin orta düzeyde olduğu (3.19±.58), ölçek alt boyutlarından en yüksek puan ortalamasının ”katılım“ (3.30±.64) en düşük puan ortalamasının ”tutarlılık" (3.10±.66) alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumların yaş, mesleki deneyim, çalıştıkları hastane türü, çalıştıkları birim, pozisyon ve çalışma şekli, mesleği ve çalıştıkları birimi isteyerek seçme, kurumda çalışmaktan ve aldıkları ücretten memnun olma faktörleri ile iş yükü algısının etkilediği saptanmıştır. Sosyodemografik özelliklerden cinsiyet ve medeni durumun hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumlarını etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was aimed at investigating the effect of organizational culture on nurses' attitudes toward productivity This descriptive study was performed in four hospitals in Istanbul, a province in northwestern Turkey, between January 2018 and April 2018. The study sample included 352 nurses who had been working at their institutions for at least six months and agreed to participate in the study. The study data were collected using the“Individual Descriptive Characteristics Form”,“Denison Organizational Culture Scale”and“Scale of Attitudes of Nurses towards Productivity”. All of the data obtained in the study were analyzed in the SPSS 24.0 statistical package program. In the analysis of the study data, descriptive statistics, independent samples t-test, One Way ANOVA, Tukey HSD and Pearson Correlation test were used. The attitudes displayed towards productivity by the nurses who participated in the study were close to the moderate level (48.97 ± 11.16). While they obtained the highest mean score from the“occupational adherence”subscale, they obtained the lowest mean score from the“working conditions”subscale. It was determined that the participating nurses organizational culture level was moderate (3.19 ± .58). While they obtained the highest mean score from the“involvement”subscale (3.30 ± .64), they obtained the lowest mean score from the“consistency”subscale (3.10 ± .66). It was determined that the participating nurses' attitudes towards productivity were affected by such variables as age, professional experience, type of the hospital worked in, unit worked in, position in the unit, way of working, choosing the profession and unit worked in by his/her own preference, being satisfied with working in the institution and salary, and perceived workload. It was determined that of the sociodemographic characteristics, gender and marital status did not affect the participating nurses' attitudes towards productivity.